Úterý 23.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Trutnov ocení fotografa Bohdana Holomíčka

Trutnov ocení fotografa Bohdana Holomíčka

seznam článků
Trutnov ocení fotografa Bohdana Holomíčka
Strana 2
Všechny strany

holomZastupitelstvo města Trutnova v pondělí rozhodlo o udělení letošní Kulturní ceny fotografu Bohdanu Holomíčkovi za celoživotní přínos nejen trutnovské kulturní scéně. "Holomíčkův život je i přes velký tvůrčí rozlet spjat s Trutnovem a jeho okolím. Do povědomí veřejnosti vstoupil mimo jiné jako dlouholetý dokumentátor života Václava Havla," přibližuje osobnost Holomíčka starosta Trutnova, Ivan Adamec.

Oceněný Holomíček na svých snímcích zachytil velkou škálu výrazných osobností kulturního a společenského života z okruhu dramatického, literárního i výtvarného. Jeho objektivu však neunikly ani zcela všední situace a lidé při náhodných setkáních. Forma těchto snímků je neokázalá, vychází z poetiky všedního dne, je však živoucím uměleckým svědectvím nejen individuálních osudů, ale také hlubokou a citlivou reflexí doby, v níž fotografie vznikaly. Z tohoto úhlu pohledu je možné vnímat nezanedbatelnou část jeho tvorby jako jakousi neformální, uměleckou kroniku Trutnova. Tento aspekt Holomíčkova díla vynikl například na retrospektivní výstavě, kterou uspořádala Galerie města Trutnova v roce 2013 při příležitosti autorových sedmdesátých narozenin.

Holomíček se narodil 14. srpna 1943 ve vesnici Sienkiewiczowka na Ukrajině jako volyňský Čech. V roce 1947 se rodina v rámci repatriace přestěhovala do Mladých Buků, kde také Holomíček vyrůstal. Původně vyučený elektrikář pracoval v tepelné elektrárně v Poříčí u Trutnova. Později působil také jako pracovník trutnovského muzea, geodetický pracovník nebo údržbář ve výtopně v Janských Lázních. Od roku 1995 je na volné noze. Od přechodu z analogové k digitální fotografii v roce 2004 se stále intenzivněji věnuje audiovizuálním projektům.

Bohdan Holomíček se dlouhá léta pohybuje po celé České republice, kde na pokračování snímá nekončící seriál fotografických momentek. Není to však fotoreportér ani dokumentarista – jeho snímky jsou víc osobní a v souhrnu vytvářejí památník nevšedních okamžiků všedního života. Postulát jednoty života a díla se v jeho případě stává skutečností. Holomíček je osobitý kronikář posledních více než čtyřiceti let života v Čechách, současně však i umělec, jehož jedinečné dílo oslovuje čím dál více zahraničních diváků.

"Bohdan Holomíček je vzácný fenomén české kultury. Fotograf přátelských setkání, zachycující pozitivní situace, okamžiky milosti, záblesky lásky za magického přispění světla," takto, s velkým vhledem a citem, popsala Holomíčkovu tvorbu mezinárodně uznávaná historička a teoretička fotografie Anna Fárová.

Kulturní cena města Trutnova je udělována již od roku 1992. Návrh může podat každý občan, došlé návrhy pak projednává kulturní komise, jež dává doporučení radě města a ta následně zastupitelstvu, kterému přísluší konečné rozhodnutí. Slavnostní předání ceny panu Bohdanu Holomíčkovi proběhne 1. června 2015 v trutnovské Staré radnici.

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře