Neděle 23.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Regionální muzeum v Náchodě ukazuje posmrtné masky osobností

Regionální muzeum v Náchodě ukazuje posmrtné masky osobností

maskaRegionální muzeum v Náchodě ve spolupráci s Národním muzeem v Praze otevřelo ve středu v muzejní budově na Masarykově náměstí výstavu posmrtných masek Tváří v tvář. Výstava představuje osobnosti české politiky, vědy a kultury 19. a 20. století a je doplněna skupinou etnografických masek. Předměty pochází ze sbírek Národního muzea, ale i Památníku národního písemnictví, Regionálního muzea v Náchodě a Oblastního muzea v České Lípě. Výstava je součástí výstavního cyklu Národního muzea s názvem Smrt.

Výstava Tváří v tvář umožní návštěvníkům setkat se s několika desítkami zemřelých, které ještě dnes vnímáme jako významné osobnosti. Posmrtné masky přirozeně fascinují nejen jako svého druhu "dotýkaná relikvie" odkazující na význačnou osobnost, ale i jako zachycení momentu poslední chvíle člověka na tomto světě.

Mezi vystavenými exponáty návštěvníci najdou masku T. G. Masaryka, Františka Palackého, Emila Holuba, Antonína Dvořáka, Emy Destinové, Napoleona Bonaparte, Friedricha Nietzscheho, Ludwiga van Beethovena a desítek dalších. Upoutají také materiálově blízké etnografické masky Indiánů, Eskymáků či Pygmejů a dalších, které byly odlévány z tváří živých jedinců pro antropologický výzkum.

V rámci výstavy budou moci návštěvníci zhlédnout krátké historické snímky k vybraným osobnostem včetně filmového záznamu dokumentujícího návštěvu prezidenta T. G. Masaryka v roce 1926 v Náchodě.

K výstavě je připravován i doprovodný muzejně-pedagogický program pro děti a mládež, který zahrnuje například výrobu papírových masek. Více informací o výstavě získáte na stránkách Regionálního muzea v Náchodě a na stránkách Národního muzea.

Foto www.dvacatestoleti.cz , zdroj www.nachodskyswing.cz

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře