Neděle 14.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Přelet nad dračím hnízdem: Hynek Šnajdar vystaví koláže v Červeném Kostelci

Přelet nad dračím hnízdem: Hynek Šnajdar vystaví koláže v Červeném Kostelci

seznam článků
Přelet nad dračím hnízdem: Hynek Šnajdar vystaví koláže v Červeném Kostelci
Strana 2
Všechny strany

preletVýstavní síň městského úřadu v Červeném Kostelci uvítá ve svých prostorách výtvarníka - kolážistu Hynka Šnajdara. Vernisáž výstavy Přelet nad dračím hnízdem se uskuteční v úterý 16. července v 18 hodin a potrvá do konce měsíce.

"Čtyři roky působím jako novinář v Trutnově, který je neodmyslitelně spjat s dračí legendou. Když jsem se blíže seznámil s místními "drakology" ze sdružení Trutnov – město draka, bylo jen otázkou času, kdy se dračí tematika objeví i v mém výtvarném díle. U zrodu velké koláže (na snímku), kterou jsem nazval Přelet nad dračím hnízdem, stál sen. Byl to sen o přeletu draků nad městem, kteří doprovázeli "dračí" vejce nad hlavami trutnovských měšťanů. Inu, drak nikdy nespí, i když spíme my," říká autor.

HYNEK šNAJDAR své dvě nejnovější koláže s dračími motivy zvolil jako ústřední téma červenokostelecké výstavy. Dominantní práce budou doplněny průřezem dalších cyklů, které vznikly v předchozích letech. "O Šnajdarových kolážích platí do značné míry to, co o kolážích surrealistů. Jedním z rysů je nahodilé setkání dvou vzdálených realit v nepříslušné rovině," uvedl Vlastimil Havlík, ředitel Muzea textilu v České Skalici.

I když už dnes v jednadvacátém století příliš neplatí ono dávné surrealistické "setkání deštníku a šicího stroje na operačním stole", přesto svět nečekaných střetů je pro autora stále okouzlující, důležitý a inspirující. "Je to moje soukromá realita, kdy imaginace otevře náhle svoje brány a iracionálno vnikne do reality mých kolážových světů," prozradil Šnajdar, který tvoří koláže od osmdesátých let minulého století.

Hynek Šnajdar po škole v době socialismu vystřídal řadu rozmanitých zaměstnání (dělník, skladník, topič, knihovník, závozník), aby po roce 1989 zakotvil jako redaktor a později šéfredaktor v redakci týdeníku Region Valašsko ve Vsetíně. V roce 1996 se odstěhoval z Valašského Meziříčí do východních Čech. Stál u zrodu deníku Noviny Náchodska v Náchodě, kam nastoupil jako redaktor. V nynějším Náchodském deníku působil jako šéfredaktor do konce června 2009.

Od 1. července téhož roku je redaktorem regionálního portálu trutnovinky.cz v Trutnově. Před revolucí s několika přáteli vydával samizdatový časopis Satyr a v té době také "zahořel" pro surrealismus. Podílel se na vydávání sborníků Les randez vous des ami a Klíč k realitě. Mnoho let se jako autodidakt věnuje koláži. Měl jedenáct samostatných a dvaadvacet společných výstav nejen v České republice, ale i v zahraničí (USA, Dánsko, Rakousko). V současné době žije v České Skalici

obrazek_10

obrazek_10
zpět na článek

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře