Úterý 25.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Olga Sommerová představila nesmrtelnou hvězdu Boženy Němcové

Olga Sommerová představila nesmrtelnou hvězdu Boženy Němcové

seznam článků
Olga Sommerová představila nesmrtelnou hvězdu Boženy Němcové
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

som1

Program letos vyhlášeného Roku Boženy Němcové pokračoval v úterý ve Vile Čerych v České Skalici promítáním dokumentárního filmu režisérky Olgy Sommerové Nesmrtelná hvězda Božena Němcová.

Přestože se jedná o starší dokument, prostory jídelny vily se zaplnily do posledního místa. Filmový esej o slavné spisovatelce uvedla sama autorka.

Olga Sommerová několik let předsedala Společnosti Boženy Němcové v Praze. Bohužel se jí to ale nepodařilo skloubit s dalšími aktivitami, proto tento prestižní post přepustila své následovnici. Činnost pražské SBN posléze v tichosti ustala.

Režisérka Olga Sommerová snímek Nesmrtelná hvězda Božena Němcová natočila na podzim 1997 jako poctu milované spisovatelce. Z filmu je patrné, že se nepídila po skandálech, zaujala ji postava Němcové jako ženy, která vyčnívala z tehdejší společnosti.  Osobnost, dílo a pohnutý osud geniální autorky interpretují spisovatelé, herečky a literární vědci, kteří velikou Boženu obdivují. Sommerová vytvořila dobrý scénář a jako správné dokumentaristce jí není cizí ani pohotovost a improvizace. Zrodu dokumentu nahrály i některé příznivé náhody, se kterými se původně nepočítalo. V České Skalici natáčela v muzeu, ve Staré škole, v kostele a na nádraží. V Ratibořicích na Starém bělidle a na zámku, v Praze na vyšehradském hřbitově a v historických exteriérech.

"Ráda vzpomínám na dva dny strávené v tomto městě," uvedla Sommerová. Shodou okolností se v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové v době natáčení odehrával Jiřinkový bál. Ten se ale ve své historické podobě nekoná každý rok, ale pouze jednou za čas. Ve filmu se objevily postavy tančící v dobových kostýmech. V sousedním kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde se spisovatelka provdala za Josefa Němce, zkoušeli zrovna mladí muzikanti. Jejich skladbu Ave Maria režisérka natočila spolu s postavou filmové Boženy Němcové, kterou představovala herečka Jana Hanáková. Na českoskalickém vlakovém nádraží se zcela náhodně podařilo režisérce natočit příjezd parního vlaku, do kterého představitelka paní Boženy nastoupila. Historický vlak v létě o sobotách vozívá výletníky po kraji Boženy Němcové, Aloise Jiráska a bratří Čapků. Supící lokomotiva a prastaré vagóny si tak zahrály v dokumentu o největší české spisovatelce.

Návštěvníci "filmového klubu" ve Vile Čerych odměnili film a vyprávění Olgy Sommerové vřelým potleskem.

Foto Jan Holý

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře