Úterý 25.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Královéhradecký hejtman Lubomír Franc přijal folkloristy

Královéhradecký hejtman Lubomír Franc přijal folkloristy

seznam článků
Královéhradecký hejtman Lubomír Franc přijal folkloristy
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

fr1I když letošní sezona dominantních folklorních slavností a festivalů už skončila, v jejím zákulisí vládne stále čilý ruch. Tuto skutečnost potvrdilo i čtvrteční setkání hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France s řediteli folklorních festivalů a slavností v regionu východních Čech – MFF Červený Kostelec (Červený Kostelec), MFF Pod Zvičinou (Lázně Bělohrad) a Setkání s folklorem (Hradec Králové).

V úvodu neformálního pracovního jednání Lubomír Franc vyslovil uznání organizátorům folklorních festivalů a slavností za jejich záslužnou práci při udržování a rozvíjení lidových tradic v regionu východních Čech. Rovněž ocenil vstřícný přístup představitelů samosprávných orgánů Červeného Kostelce a Lázní Bělohrad k festivalům, včetně nezištné pomoci, kterou jim poskytují. Bez ní by tyto akce lidové kultury stěží získaly současný věhlas a prestiž na domácí i mezinárodní folklorní scéně. Podle slov hejtmana festivaly rovněž slouží k účinné prezentaci měst jak na úrovni regionu, tak i za jeho hranicemi; na druhé straně jsou dokladem dobré práce organizátorů při výchově mladých lidí v duchu lidových tradic. Lubomír Franc současně zdůraznil, že schůzku považuje za vítanou příležitost projednat s folkloristy otázky, které je tíží především z hlediska finančního zabezpečení festivalů v příštím roce, resp. za prostor pro rámcové vymezení pomoci, kterou jim může Královéhradecký kraj poskytnout.

Jako první v diskusi vystoupil starosta Červeného Kostelce Petr Mědílek. Přítomné informoval o úspěšném průběhu letošního 59. MFF Červený Kostelec, který pracoval s rozpočtem cca 1,5 miliónu korun. Jak starosta zdůraznil, za úspěchem každého ročníku nestojí jen dostatek finančních prostředků, ale hlavně počasí. Pokud festivalu nepřeje, vyjde celoroční práce organizátorů nazmar. Bez ohledu na tento vysoce "rizikový faktor" červenokostelečtí už naplno pracují na přípravách jubilejního 60. ročníku festivalu, který bude z hlediska programového "jakousi" přehlídkou toho nejlepšího, co bylo v uplynulých šesti desetiletích na festivalovém pódiu v Červeném Kostelci k vidění a slyšení. Kromě exkluzivních zahraničních soborů, jejichž účast je již v jednání, největším diváckým "tahákem" bude určitě celovečerní vystoupení Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ, který příští rok také oslaví své šedesátiny.

V relativně odlišné situaci se ocitlo jubilejní 25. Setkání s folklorem v Hradci Králové a na Hrádku u Nechanic, které má již dlouhodobě velmi nízký rozpočet – cca 50 tisíc korun ročně, ale ani tuto částku se nedaří organizátorům beze zbytku zajišťovat. "Macešsky" se k festivalu chovají nejen sponzoři, ale i samospráva Města Hradec Králové. Ředitel festivalu Tomáš Fiedler mj. zdůraznil, že pokud příští rok v dubnu nebudou mít organizátoři zajištěné dostatečné finanční prostředky, festival zruší a zaměří se jen na pořádání tzv. "udržovacích akcí" s folklorním obsahem na Hrádku u Nechanic.

Ředitelka 39. MFF Pod Zvičinou Zdeňka Rychterová se ve svém vystoupení zaměřila především na některé novinky, které provázely letošní festival. Bělohradský jarmark spolu se soutěží ve vaření guláše či ukázkami historického šermu určitě přispěly k úspěšnému vyznění tradičního folklorního svátku v Lázních Bělohrad. Mimořádně zdařilé byly i dva výchovné koncerty pro žáky základních škol v Domě kultury Koruna v Hořicích. Po zkušenostech z minulých let festival opět "vyjel" i do okolních obcí, kde se účinkující soubory setkaly se stejně nadšeným přijetím, jako na scénách v bělohradském Zámeckém parku či v areálu Anenských slatinných lázní. Organizátoři samozřejmě myslí i na příští rok, kdy se uskuteční jubilejní 40. MFF Pod Zvičinou a jeho hlavní organizátor − Folklorní soubor Hořeňák oslaví 65. výročí svého vzniku. Podle slov ředitelky organizátoři věří, že současný mimořádně "napjatý" rozpočet festivalu ve výši cca 300 tisíc korun se podaří navýšit. Jinak nebudou moci zajistit především pro zahraniční soubory ubytování v kvalitě hotelového standardu, který je – jak potvrzují dosavadní zkušenosti – nezbytnou podmínkou, aby do lázeňské perly východních Čech přijížděly atraktivní zahraniční folklorní soubory. Na závěr pak jménem festivalu předala Lubomíru Francovi "Poděkování za podporu neprofesionálních aktivit", které hejtmanovi udělily MFF Pod Zvičinou a FS Hořeňák.

V závěru setkání hejtman ještě jednou poděkoval folkloristům za jejich obětavou práci v oblasti lidové kultury a současně přislíbil, že jejich informace nezapadnou v zapomnění. A aby nezůstalo jen u slov, rozhodl se, že zástupce jednotlivých festivalů v závěru letošního roku opět pozve do svého sídla a na samostatných schůzkách s nimi projedná konkrétní finanční podporu Královéhradeckého kraje všem třem festivalů.

Foto Folklorní sdružení ČR, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře