Pátek 19.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Josef Škvorecký se vrátil do Náchoda. Jeho socha na náměstí sedí na lavičce

Josef Škvorecký se vrátil do Náchoda. Jeho socha na náměstí sedí na lavičce

seznam článků
Josef Škvorecký se vrátil do Náchoda. Jeho socha na náměstí sedí na lavičce
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Všechny strany

sk1"Do Náchoda se v této chvíli opět vrací Josef Škvorecký. Posadí se nedaleko kašny na Masarykově náměstí, pohodlně se opře, přehodí si nohu přes nohu a klobouk odloží vedle sebe. Vlídně k sobě nechá přisednout každého, kdo si bude chtít pořídit společnou fotografii nebo si třeba jen na chvíli odpočinout," těmito slovy, která si vypůjčil ze sobotního vydání Náchodského deníku, zahájil starosta Náchoda Jan Birke slavnostní odhalení sochy Josefa Škvoreckého. V neděli 11. května krátce po poledni se na Masarykově náměstí v Náchodě sešlo několik desítek lidí, kteří přišli vzdát hold významnému náchodskému rodákovi spisovateli Josefu Škvoreckému, který by letos v září oslavil 90. narozeniny.

Slavnostního odhalení se zúčastnili představitelé města Náchoda, poslanec a představitel jedné z rolí ve filmovém ztvárnění autorova románu Tankový prapor - Vítězslav Jandák, starosta partnerského města Kudowa Zdrój - Czeslaw Krecichwost (ten jménem občanů Kudowy věnoval obyvatelům Náchoda na památku dnešní vzácné události strom, který byl umístěn v blízkosti sochy u kostela), Václav Krištof – zakladatel Literární akademie – Soukromé vysoké školy J. Škvoreckého, Petr Kaňka – režisér a vedoucí katedry literární tvorby Literární akademie a mnoho dalších hostů.

Před vlastním odhalením sochy, které mírně znepříjemnil zesilující déšť, zahrál saxofonista a představitel Dannyho v seriálu České televize Prima sezóna – Petr Kroutil národní hymnu.

Předlohou pro sochu Josefa Škvoreckého, resp. lavičku, byla spisovatelova fotografie v jeho typickém posedu, která byla pořízena asi v 80. letech ve Varšavě a je na ní zachycen spolu s muzikologem, publicistou a překladatelem Lubomírem Dorážkou.
V dubnu 2013 byla vypsána anonymní soutěž, jejímž cílem bylo získat návrh turisticky zajímavého připomenutí náchodského rodáka Josefa Škvoreckého, a to formou realistické sochy v typickém posedu na lavičce. Pro předložení návrhu bylo stanoveno několik základních podmínek. Jednou z nich byla podoba Josefa Škvoreckého na uvedené fotografii a materiál sochy měl co nejvíce odolávat poškození a vandalismu. Soutěž byla vypsána podle zákona o veřejných zakázkách a s její realizací městu pomohla firma RTS, a.s., Brno, která byla pověřena veškerou administrací. V červnu 2013 náchodští radní souhlasili s výsledky soutěže, do které se přihlásilo celkem pět uchazečů se šesti návrhy a schválili uzavření smlouvy s vítězným uchazečem sochařem MgA. Josefem Faltusem ze Záryb u Kostelce nad Labem. Následně byla s autorem podepsána smlouva o dílo za nabídkovou cenu 816.750 Kč včetně DPH.

Nová litinová lavička je umístěna poblíž kostela sv. Vavřince na Masarykově náměstí, v místě, kde v loňském roce vznikla nová odpočinková zóna v centru města. Místo je vybráno i s ohledem na pořízení krásné fotografie, s dominantním kostelem či náchodským zámkem v pozadí.

Nová Škvoreckého lavička je také výchozím bodem procházky po místech, která jsou spjata s autorovými romány a životem v Náchodě. Návštěvníci města si mohou trasu projít podle publikace Průvodce Náchodem Josefa Škvoreckého od Aleše Fetterse. Místa jednotlivých zastávek jsou označena a můžeme mezi nimi najít mimo jiné gymnázium, restauraci Port Artur nebo Dannyho kavárnu v Hotelu U Beránka, kde trasa končí. Odhalení lavičky se stalo symbolickým zahájením 17. ročníku festivalu studentské tvořivosti Náchodská Prima sezóna.

Zdroj www.mestonachod.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře