Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Fotograf Nermuť dostal k narozeninám dvě výstavy a koncert Nezmarů

Fotograf Nermuť dostal k narozeninám dvě výstavy a koncert Nezmarů

seznam článků
Fotograf Nermuť dostal k narozeninám dvě výstavy a koncert Nezmarů
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Všechny strany

ner1"Blýskám přírodu z blízka," to je motto fotografa Oldřicha Nermutě, bývalého dlouholetého redaktora Červenokosteleckého zpravodaje. To platí zejména o první ze dvou výstav nazvaných FON 65, což je zkratka Fotograf Oldřich Nermuť a číslovka znamená jeho čerstvé pětašedesátiny, které byly minulý pátek zahájeny ve výstavní síni městského úřadu a ve foyer kostela Církve československé husitské v Červeném Kostelci.

Dárkem však nebyly jen výstavy, ale také vystoupení českobudějovické folkové skupiny Nezmaři, která hrála na obou vernisážích a potom měla v kostele "husitů" samostatný večerní koncert včetně křtu nového alba. Ale zpět k Nermuťově tvorbě. První expozice zahrnuje černobílé a barevné snímky autorova hlavního zájmu, kterým jsou ryze výtvarné fotografie, zejména imaginativních přírodních struktur a tkání kamene, vody a dřeva ve spojení se světlem.

Podle básníka a Nermuťova přítele Rudolfa Matyse je zde realita světa fantastičtější než jakákoliv umělá myšlenka, jen ji umět spatřit pod krustou pohledu příliš zběžného, příliš rutinního, příliš pohodlného. "Chce to soustředěnou trpělivost a důvěru ve vlastní oči," říká Matys. Tyto vlastnosti Nermuťovi v jeho tvorbě plné znaků, které vytváří sama příroda, nechtěných a asi i chtěných skrytě erotických významů či snových zákrutů, rozhodně nechybí.

"Vplout do tohoto prostoru a času znamená zastavit se," poznamenává fotograf. Nermuť, který v minulosti trávil hodiny ve fotokomoře, bez váhání přijal nové technologie včetně digitálního fotoaparátu. "Fotokomora je už minulostí, nahradil ji počítač. Ten využívám zejména u detailů a abstraktních kompozic, kde se dá dobře experimentovat s barvou. Některé fotky upravuji, třeba také proto, aby vyniknul základní tvar a motiv. Úprav v počítači se prostě nebojím," prozradil.

Druhá výstava v kostele je čistě krajinářská. Jeho krajinářské snímky vznikají ryze intuitivně, bez předem promyšlených plánů. Protože však přírodu a především hory miluje, primární je pro něj výlet do míst, která ho okouzlují a kam noha turisty málokdy vstoupí. Když přitom pořídí hezkou a zajímavou krajinářskou fotku, putování dostane vyšší a pro poutníka jeho typu radostnější dimenzi. Snímky jsou ojedinělé ne v líbivosti, ale spíše jsou pozvánkou na výlet do míst, která sice všichni znají, ale málokdo je navštívil tak zblízka jako on. Přitom jsou většinou za humny. "V poslední době hodně fotím Krkonoše," říká Nermuť.

Ten se toulal v posledních měsících také po rodné Vysočině, Orlických a Krušných horách, byl v Prachovských skalách, na Jičínsku, Žacléřsku i v Polsku. "Při krajinářském focení mě zajímá hlavně tvar krajiny, světlo a atmosféra. Nejraději vyrážím do přírody brzy ráno, nebo vpodvečer. Fotím sice i větší celky, ale nejvíce mě v krajině berou řeky, potoky, balvany, cesty, údolí a různá zajímavá zákoutí. Nechávám krajinu na sebe nejdříve působit, teprve pak ji vyfotím," uvedl autor, který stále dává přednost intuici, před prvoplánovým přemýšlením o krásné fotce. Výstava ve výstavní síni potrvá do 23. a v husitském kostele do 30. listopadu.

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře