Pondělí 4.březen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Festival outdoorových filmů Expediční kamera se blíží

Festival outdoorových filmů Expediční kamera se blíží

ex

Dobrodružství, divoká příroda, extrémní zážitky, obdivuhodné sportovní výkony. Cesta, kamarádství a překonávání všech možných přírodních překážek všemi způsoby. Někdy s notnou dávkou adrenalinu, jindy s pílí a neutuchající houževnatostí. To vše bude k vidění na filmovém plátně v pátek 22. března od 18 hodin v kině Luník v Červeném Kostelci na 2. ročníku filmového festivalu Expediční kamera.

Festival Expediční kamera je celovečerní promítání filmů s outdoorovou tematikou. Zárukou skvělého zážitku jsou partneři festivalu, jako například National geographic Česko nebo Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích n. M. Filmy pro festival Expediční kamera organizátoři čerpají především od zmíněného teplického partnera. Promítají se tedy vítězné a výběrové filmy (nejen) této oblíbené akce se šestadvacetiletou tradicí.

Za téměř pět a půl hodiny trvání loňského červenokosteleckého festivalu, který přivítal více než sto padesát návštěvníků, bylo k vidění devět filmů. Ty byly oceněny nejen na MHFF v Teplicích n. M., ale i na prestižních filmových festivalech ve světě. Kvalitní produkce čeká diváky i letos. Tentokrát bude promítnuto sedm filmů. Snímky pro rok 2013 zavedou návštěvníky např. na ostrov mentawajských kouzelníků v daleké Indonésii nebo do divokých peřejí u arktického polárního kruhu, které nikdy nebyly sjety. Prostřednictvím dvou špičkových paraglidistů se diváci dostanou i nad majestátní himálajské vrcholy. Dále příchozí čeká návštěva afrického kmene Malinke a v sedle koní se vydají do drsných zemí střední Asie. S horolezeckým lanem se podívají i mezi krásné pískovcové věže v Adršpachu. Doprovodný program nabídne krátké seznámení s mladým, ale velmi oblíbeným sportem s názvem slackline. Mezi nabitým filmovým programem nebudou chybět ani přestávky na občerstvení a uskuteční se i tombola o věcné ceny. Prostřednictvím hlasovacích lístků pak na konci festivalu diváci budou moci zvolit nejlepší outdoorový film uplynulé sezony.

Celý výtěžek festivalu bude věnován spolku Šotek a oddílu červenokosteleckých Kadetů, kteří se věnují práci s dětmi a mládeží. Díky sponzorům a návštěvníkům přispěje Expediční kamera 2013 Červený Kostelec na provoz těchto oddílů, které jsou zároveň i místními spolupořadateli festivalu.

Program

18 hod. – 1. filmový blok

Zabijácká krása

Dva špičkoví paraglidisté, Juraj Kleja a Dalibor Carbol, se pokouší o něco, co ještě nikdo nedokázal: doletět do základního tábora druhé nejvyšší hory světa, K2. Cestou musí překonat přes 5000 metrů vysoké hřebeny, zvládat nečekané vzdušné podmínky v úzkých údolích pákistánského Karákoramu a uletět více než 200 kilometrů. Během dobrodružného přeletu je čeká nejedno překvapení, zrádné vzdušné víry dokonce oba paraglidisty na dlouhou chvíli odtrhnou od sebe.

Upoutávka na film Zabijácá krása.

V kůži vlka po stopách Džingischána 2

Jeden z divácky nejúspěšnějších filmů minulých ročníků Expediční kamery má své pokračování. Australský dobrodruh Tim Cope putuje sám na koňském hřbetu mnoho měsíců z Mongolska přes Střední Asii až do Evropy. Překonává stepi, pouště i hory a jde stejnou cestou, jakou kdysi prošly bojovné hordy největšího dobyvatele všech dob, Džingischána. Dodnes je to nádherná krajina, kterou obývají drsní, ale často také velmi pohostinní lidé. Mnozí z nich žijí stále kočovným způsobem života, kdy jsou jim koně a velbloudi nezbytným pomocníkem pro přežití. Ocenění na MHFF – Nejlepší cestopisný film.

19.30 hod. – 2. filmový blok

Sandstone (Pískaři)

Dokumentární film SANDSTONE představuje unikátní lezeckou oblast na severovýchodu Čech, která si i přes nové trendy v lezení zachovává své tradiční hodnoty. Autoři filmu vybrali zásadní cesty jednotlivých dekád, které představí současní lezci Jitka a Luboš Mázlovi, Dušan Stoupa Janák a bratři Stráníkovi. Filmem provází legendy místních skal, Bohumil Sýkora a Tomáš Čada. Oba se nesmazatelně zapsali do historie pískovcového lezení. Ocenění na MHFF 2012 – Nejlepší dokumentární film a Cena diváka.

Upoutávka na film Sandstone.

Foli

Západní Afrika je kolébkou mnoha hudebních stylů a tamní hudebníci jsou proslulí na celém světě. Pro kmen Malinke to platí obzvlášť. Hudba, rytmus, tanec a bubnování jsou zde součástí každodenního života a prostupují životem místních lidí doslova od narození až do hrobu. Vychutnejte si neobyčejné propojení obrazu a zvuku, které nasytí vaše smysly. Zaposlouchejte se do rytmu, v místním jazyce: foli.

20.45 hod. – 3. filmový blok

Povídání na téma Slackline – Povídat si budou Vojtěch Malafa, Kuba Krecbach, Mára Oubrech.

Halo Effect

Haló efekt (Halo Effect) je nový dobrodružný kajakářský film bratrů Fisherových. Nejlepší kajakáři světa, včetně našeho Jakuba "Kajmana" Šedivého, podnikají dvouměsíční cestu do skandinávských kajakářských mekk v Norsku a na Islandu.

Kolem arktického polárního kruhu hledají nejen divoké peřeje a vodopády, které nikdy nebyly sjety, ale také nádherné nevšední momenty, kdy všechno jde perfektně a podle plánu. Jenže někdy stačí mrknutí oka a situace se změní o 180 stupňů. Ocenění: Vítěz 'Best Adventure Film' na X-Dance 2012 festivalu a 'Best in show na 2011 Paddling Film Festival.

Upoutávka na film Halo Effect

Siberut

Rovníková močálová džungle, magické rituály, obětování zvířat, pijavice, malárie... to je svět, který existuje i v naší uspěchané době a kde lze zažít ještě špetku opravdového dobrodružství tak, jak ho známe ze starých knížek. Nahlédněte pod roušku tajemna do země, kde na vás pestrost a zajímavosti číhají na každém kroku...Ocenění: MFOF 2012 – Nejlepší cestopisný film.

Cesta domů

Skot Danny MacAskill (zvaný taky Danny MegaSkill) je jeden z nejlepších freestyle trialistů světa. Film Cesta domů je o krásách a bikových terénech jeho domovského ostrova Skye a městečka Dunvegan, kam se po mnoha letech vrací se svým kolem, ale také celého Skotska. Film se natáčel na hradě v Edinburghu, u válečných bunkrů na ostrově Inchgarvie nebo u vodní elektrárny ve Skotské vysočině. Ocenění: MHFF 2012 – Zvláštní cena za neuvěřitelné artistické výkony na kole a výborný humor na cestě domů.

Zdroj www.cervenykostelec.cz

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře