Pondělí 4.březen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Dnes začíná 59. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec

Dnes začíná 59. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec

seznam článků
Dnes začíná 59. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Všechny strany

fol1

Největší a nejvýznamnější akce Červeného Kostelce v roce 2013 dnes začíná. Slavnostní zahájení 59. mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec je naplánováno na 18 hodin. Účastnit se ho bude 13 souborů, jejichž umění budeme obdivovat následujících pět dnů. Budou to soubory ze Slovenska, Itálie, Francie, Portugalska, Izraele, Mexika, Venezuely, Indonésie a několik kvalitních tuzemských souborů.

V přírodním areálu u Divadla J. K. Tyla, ale i na dalších místech ve městě, nás čeká v tomto týdnu pět večerů plných tance, zpěvu a dalších druhů lidové zábavy. Konat se zde bude jeden z nejstarších festivalů v České republice, Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec. Jako obvykle se v jeho programu objeví řada kvalitních zahraničních souborů, které ve svých zemích představují folklorní špičku, i skvělých tuzemských souborů. I proto se jedná o nejvýznamnější folklorní festival v Evropě a byl zařazen mezi hlavní festivaly pořádané pod patronací mezinárodní organizace lidového umění I. O. V., patřící statutem B do UNESCA.

Festival každoročně navštěvují tisíce lidí, a to jak staršího data narození, tak toho mladšího. Ostatně hodnotu folkloru pro mladé zmiňuje ve své zdravici i hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc: "Starším z nás folklor přináší milé vzpomínky, mladším generacím ukazuje, jak živá může být naše minulost a že stojí za to si ji připomínat."

Exotiku letos nabídne Mexiko, Venezuela a Indonésie

Starý kontinent letos budou zastupovat vyjma tuzemských a slovenských souborů také soubory z Francie či Portugalska. Exotickou podívanou nabídnou členové souborů z Mexika, Venezuely a Indonésie.

Program slavnosti se nebude lišit od těch předchozích. První den se soubory představí při slavnostním zahájení a prvním programovém bloku. Čtvrtek je pro účinkující volným dnem, kdy mají možnost seznámit se s nejbližším okolím. Většinou jezdí na výlet do skal, na Dobrošov, na zámek v Náchodě atd. Večer jistě všechny potěší vystoupení zahraničních souborů. V pátek vyrazí soubory do ulic města, aby připomněly, že je festival v polovině. Sobota nabízí tradičně mši svatou, odpolední soutěž o nejoblíbenější soubor, dětské okénko a večerní představení toho nejlepšího, co soubory umějí. V neděli program akce uzavře průvod souborů městem a vystoupení na náměstí T. G. M. a vyhlášení výsledků soutěží.

Každý den budou samozřejmě vycházet festivalové noviny, ve kterých se dočtete o zajímavostech jednotlivých souborů, podrobnější program vždy na příští den a různé střípky a perličky z festivalových dnů. Noviny budou k dispozici v pokladnách a v určených schránkách v areálu a budeme je také zveřejňovat na webu města. V případě nepříznivého počasí se jednotlivé programy uskuteční v divadle a v sokolovně, taneční zábavy a průvody městem budou zrušeny.

Vstupné: středa, čtvrtek, pátek, neděle: 80 Kč (dospělí), 40 Kč (děti), sobota: 100 Kč (dospělí), 50 Kč (děti)

Předprodej omezeného počtu permanentek je zahájen od 1. 7. 2013 v Informačním centru Červený Kostelec (ul. Havlíčkova 654). Cena slosovatelné permanentky: 290 Kč. Další slevy se již neposkytují.

Hlavní pořadatel: Městské kulturní středisko Červený Kostelec

Spolupořadatelé: Město Červený Kostelec, Folklorní sdružení ČR, pod záštitou Rady Královéhradeckého kraje, za finanční podpory Ministerstva kultury ČR

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře