Pátek 12.červenec 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Decennium Náchodských Kuronských slavností

Decennium Náchodských Kuronských slavností

kurJiž deset let trvá tradice pořádání Náchodských Kuronkých slavností, kdy v prvním zářijovém týdnu ožije město i zámek kulturním ruchem. Navazujeme tak na slavnosti, kdy majitelem Náchodského panství byl osvícený, uměnímilovný Petr vévoda Kuronský a Zaháňský (1724-1800). Panství zakoupil bohatý vévoda v roce 1792, a jak píše ve svém rukopise tehdejší zámecký úředník Jan Müller: "Od té doby nastaly jak panství Náchod, tak i jeho služebníkům prospěšné zlaté časy."

Vévoda Petr nepobýval na Náchodě trvale, poprvé sem zajel se svým mnohočetným dvorem až v roce 1796, ale při každé této i dalších návštěvách koloval na zámku čilý společenský ruch - byly pořádány koncerty, divadelní představení, bály, hostiny. A jak uvádí Jan Müller: "Bylo jen málo dní, kdy by se na zámku nedalo něco vidět."

A bylo toho vidět na Náchodských Kuronských slavnostech během těch deseti let také hodně. Páteční večerní koncert v chrámu sv. Vavřince byl věnován klasické hudbě, vedle Komorního orchestru Slávy Vorlové zde vystupovali významní sólisté, soubory, žáci náchodské školy umění. V celodenním sobotním programu na zámku se vystřídali umělci různých žánrů, ať již domácí či cizí provenience. Obohacením programu byla účast souborů z lotyšského města Bauska, nacházející se v historické oblasti Kuronska, se kterým byla v roce 2010 uzavřena vzájemná partnerská smlouva. Slavností se pravidelně účastní představitelé Bausky, každoročně přijíždějí lotyšští velvyslanci z pražského velvyslanectví. Vzájemné kulturní a společenské obohacení se projevuje i ve výměnných zájezdech především mladých souborů.

V areálu zámku předvádějí své dovednosti vedle kumštýřů rovněž řemeslníci, atrakcí bývají vojenská ležení, jízdy kočárem, ukázky výcviku dravých ptáků, zábavy pro děti, "koštování" dobrých jídel. Prostě - program pro každého, pro celou rodinu, pro Náchoďany a návštěvníky z okolí i daleka. Večerní koncert je jakýmsi vyvrcholením, na zámeckém podiu se vystřídali významní hudebníci a zpěváci - Spirituál kvintet, skupina Javory, Lenka Filipová, Janek Ledecký, Václav Neckář, Eva Pilarová.

A letošní desetileté výročí bude naplněno řadou zajímavých akcí. Z těch tradičních to bude večerní koncert v kostele, kde vystoupí Rižské saxofonové kvarteto pod vedením prof. Artise Simanise a sólistky Lotyšské národní opery Kristine Garlíte. V tomto netradičním podání zazní klasické skladby i lotyšská národní hudba rovněž na sobotním koncertu na zámku. Účast těchto umělců zajistilo pražské lotyšské velvyslanectví. Koncert pro vévodu opět připraví Smyčcový orchestr Základní umělecké školy Náchod, z Bausky přijede populární folklorní taneční soubor Memelite a s nimi i oficiální představitelé města. Na večerním koncertu vystoupí Monika Absolonová za doprovodu skupiny Boom.

Tradičně návštěvníky přivítá vévoda Petr Kuronský se svou rodinou a popřeje všem krásné zážitky, dobrou zábavu. Podrobný program letošních slavností najdete na plakátech, v našem Zpravodaji a na webových stránkách města Náchod. A tak nezbývá, než vás všechny srdečně pozvat - přijďte se podívat! Věřme, že i počasí bude letošním výročním "Kuronkám" také přát a návštěvníci prožijí krásné chvíle na náchodském zámku.

Zdroj www.mestonachod.cz , program

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře