Středa 26.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Blíží se tradiční Jiřinkové slavnosti v České Skalici

Blíží se tradiční Jiřinkové slavnosti v České Skalici

seznam článků
Blíží se tradiční Jiřinkové slavnosti v České Skalici
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

jir1Město Česká Skalice ve spolupráci s jednotlivými pořadateli pořádá každoročně začátkem září Jiřinkové slavnosti. Pod záštitou města Česká Skalice příspěvkové, neziskové a další organizace pořádají kulturní akce, jejichž symbolem jsou květy královny podzimu – jiřiny.

Jiřinkové slavnosti 2014 zahájí slavnostní Jiřinkový koncert, který se uskuteční v pátek 12. září od 19 hodin v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Společnost Boženy Němcové a Muzeum Boženy Němcové pořádají koncert v rámci Roku české hudby. V programu zazní díla českých i světových skladatelů. Účinkují Magdaléna Malá – zpěv, Lenka Korbelová – klavír. Předprodej vstupenek v Regionálním informačním centru v České Skalici od 1. září 2014.

Tradičním a hojně navštěvovaným programem slavností je Výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 12. až 14. září. Muzeum a areál maloskalické tvrze se rozzáří tisíci květy pestrobarevných jiřinek. Výsadbu a řezané květy vystavují členové jiřinkářské společnosti Dagla z východních Čech, Exnarovo zahradnictví z Velkého Třebešova a Langrovo zahradnictví z Rájce-Jestřebí.

"Jiřinky si můžete na místě objednat. Příští rok je můžete mít na své zahrádce," prohlásil Milan Horký, ředitel Muzea Boženy Němcové. Každý návštěvník může hlasovat v anketě o nejkrásnější jiřinku výstavy. Ta pak bude vyhlášena Královnou jiřinkových slavností v neděli 14. Září v 15:30 hodin. Pro návštěvníky výstavy budou po celou sobotu a neděli připraveny dvě výtvarné dílny, aranžování jiřinek a malování na hedvábí.

V sobotu 13. září od 14 hodin na maloskalické tvrzi vystoupí pražská skupina Hašlerka s písničkami Karla Hašlera. V neděli na tvrzi zahraje Big band Dvorský ze Dvora Králové. Jeho produkce začne rovněž ve 14 hodin.

Loutna česká Adama Michny, rytíře z Otradovic zazní v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici v sobotu 13. září. Koncert barokní hudby bude zahájen v 18:30 hodin. Adam Michna, svérázný, hluboce vzdělaný šlechtic, jindřichohradecký měšťan, varhaník, básník, skladatel a "hospodský" byl bezpochyby nejvýznamnější českou hudební osobností 17. století. Třináct písní Loutny české (1653) tvoří podivuhodnou hudebně básnickou suitu založenou na paralele dvojího mystického sňatku: Panny Marie s Bohem a lidské duše s Kristem. Zpívají a na dobové nástroje hrají Michael Pospíšil, soubor La Bilancetta a účastníci úpické hudební dílny. Akci pořádá Středisko volného času Bájo Česká Skalice ve spolupráci s místní římskokatolickou farností a Muzeem Boženy Němcové.

Dalším z vrcholů letošního programu slavností bude Jiřinkový ples v prostorách sokolovny, který se uskuteční v sobotu 20. září od 20 hodin. K tanci a poslechu hraje Bigband Dvorský ze Dvora Králové nad Labem. O předtančení se postará Spolek panstva na tvrzi Žíželeves v nádherných historických kostýmech. Předprodej vstupenek v Regionálním informačním centru v České Skalici od 1. září 2014.

V neděli 21. září 2014 se uskuteční Posvícení v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici a v Rudrově mlýně v Ratibořicích. Půjde o oslavu ukončení sklizně se začátkem při slavné dožínkové mši (od 9:30) v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici se přesune procesím (od 10:30) do hospody (Rudrův mlýn v Ratibořicích). Tam za zvuku muziky pokračuje oslava hostinou (od 13:00) se zpěvy a tanci. Pořádá Folklorní soubor Barunka, o. s., Česká Skalice, ve spolupráci se SVČ Bájo Česká Skalice, místní římskokatolickou farností a Správou státního zámku Ratibořice v rámci projektu PRAMENY.

Až do 30. září 2014 můžete zavítat na výstavu v hlavní výstavní síni maloskalického muzejního areálu nazvanou Jindřich Vlček: Malíř a legionář. Uvidíte obrazy, kresby a návrhy poštovních známek s legionářskou tematikou českoskalického rodáka. V září je muzeum otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 15:30 hodin. Výstava je součástí tematické řady akcí Muzea a Velká válka aneb 100 let od vypuknutí první světové války.

Výstava jiřinek se uskuteční s finanční podporou Královéhradeckého kraje a pojišťovny Kooperativa. Partnerem jiřinkových slavností jsou České dráhy, a. s..

Foto Jan Holý, www.ceskaskalice.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře