Pondělí 26.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura 62. mezinárodní folklorní festival, to byli vítězní Američané, koncert Čechomoru a přes 7 tisíc diváků

62. mezinárodní folklorní festival, to byli vítězní Američané, koncert Čechomoru a přes 7 tisíc diváků

seznam článků
62. mezinárodní folklorní festival, to byli vítězní Američané, koncert Čechomoru a přes 7 tisíc diváků
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Všechny strany

jz 20160820 183424Další ročník jednoho z největších folklorních festivalů ve střední Evropě je za námi. Letos se mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci konal již podvaašedesáté. Neuvěřitelné číslo...

A čím nám utkví v paměti? Možná to budou energičtí stepaři z Ameriky, možná téměř sedmitisícový počet diváků, možná propršená neděle, která zabránila návštěvnosti vyšplhat se k osmi či devíti tisícům, možná skvěle navštívený koncert Čechomoru, možná unikátní folklorní muzikál a možná dobrá nálada a řada setkání v areálu u Divadla J. K. Tyla. Každý ať zapřemýšlí sám.

Červený Kostelec na 62. MFF přivítal celkem 14 souborů. Naprostá většina souborů strávila všech pět dní akce společně, a tak bylo možné vidět, jak učí Američan stepovat Slováky, jak Francouzka diskutuje s Indonésankou nad zakoupenými památečními předměty, jak Španělům tleskají po vystoupení Alžírci atp. Se členy souborů jsme si mohli během akce – při znalosti cizích jazyků – popovídat také my, návštěvníci, nebo si nechat podepsat památníček, čehož využily některé děti.

Vystupování souborů jak na jevišti, tak v hledišti oceňovalo publikum nejen potlesky, ale také žetonky, kterými dávalo najevo své sympatie. Nejoblíbenějším souborem 62. mezinárodního folklorního festivalu se stali energičtí mladí Američané, jejichž živé vystoupení vždy roztleskalo diváky. Na druhém místě skončili exotičtí tanečníci a hudebníci z Indonésie a na třetím soubor Vranovčan, který si získal publikum mimo svá obvyklá vystoupení také skvělým folklorním představením Černobílý svět.

Mimo unikátní představení Vranovčanu, které někteří diváci hodnotili dokonce jako to nejlepší, co bylo na festivalu k vidění, přinesl 62. ročník také ještě jednu neobvyklou událost. Tou byl hned středeční koncert známé české kapely Čechomor. Čechomor platí za kapelu, která dokáže zaplnit velké arény a nadchnout festivalové publikum libovolné velikosti. Výjimkou nebyl ani červenokostelecký přírodní areál, který se zaplnil na středu nezvykle vysokým počtem diváků.

Přes dva a půl tisíce platících diváků přišlo jako tradičně na sobotní galapředstavení všech souborů. Během pěti festivalových dnů se tak vystřídalo v areálu téměř 7 tisíc platících diváků, a to není v tomto číslu započítaná neděle, nepočítaly se děti pod 100 cm a také členové vystupujících souborů…

Sečteno, podtrženo, 62. mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec byl velmi úspěšný. Může za to sehraný tým zhruba padesáti organizátorů, techniků, "pečovatelů" o soubory a dalších lidí, kteří se točí kolem festivalu, mohou za to ti, kteří se točí na jevišti, a můžete za to vy, že jste přišli do areálu pokochat se sdílnou atmosférou mezinárodního setkávání. Děkujeme.

Za městské kulturní středisko si dovoluji poděkovat všem spolupracovníkům a brigádníkům, kteří se podíleli na organizaci a bezproblémovém chodu 62. mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci.

Velké poděkování patří všem partnerům festivalu, mecenášům a podporovatelům, kteří festival významně podporují. Bez jejich podpory bychom nedokázali uspořádat jeden z největších festivalů svého druhu v Evropě. Je mi potěšením s vámi spolupracovat.

Poděkování patří také městu Červený Kostelec, zaměstnancům školní jídelny a ZŠ Červený Kostelec, SDH Lhota za Červeným Kostelcem, Policii ČR, městské policii, technickým službám v Červeném Kostelci, redaktorovi zpravodaje Tomáši Kábrtovi a v neposlední řadě děkujeme také majitelům obchodů za to, že nám umožnili dát plakáty do výloh. Již nyní se těšíme na další spolupráci při 63. Mezinárodním folklorním festivalu, který se uskuteční 16. – 20. srpna 2017.

Za MKS Tomáš Šimek, ředitel, foto, Jan Záliš a Tomáš Kábrt, zdroj www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře