Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Ostatní ekonomika Zima na silnicích stála kraj zatím 110 milionů korun

Zima na silnicích stála kraj zatím 110 milionů korun

Email Tisk PDF

zimni udrzba silnic 02Leden a únor přinesly na krajské silnice po mírnějším prosinci tu pravou, náročnější zimní údržbu. Silničáři se museli vyrovnat s výkyvy počasí. Na jedné straně se potýkali s velkými přívaly sněhu, na straně druhé pak s rychlým táním, které vedlo i k uzavírkám silnic. Celkové náklady na zimní údržbu se od prosince do konce února vyšplhaly asi na 110 milionů korun.

Ta pravá zimní údržba začala na krajských s příchodem nového roku. "Leden byl pro krajské silničáře náročný především kvůli výkyvům počasí, kdy se velké spady sněhu střídaly s rychlým táním. Začátkem února nás zase nejvíce potrápilo jednodenní husté sněžení, které způsobilo dvouhodinové zastavení dopravy v Náchodě," shrnuje náměstek hejtmana a radní pro dopravu Karel Janeček.

V lednu zaznamenali silničáři 29 zásahových dní, během kterých se spotřebovalo téměř 5 tisíc tun soli. Z celkových nákladů na zimní údržbu tvoří lednový účet necelou polovinu, a to 50,3 milionu korun. První čísla za únor ukazují 19 zásahových dní, spotřebu přes 2 tisíce tun a náklady 30,3 milionu korun. Oproti extrémně mírné loňské zimě jsou náklady v obou měsících letos několikanásobně vyšší. "Například během loňského února jsme za zimní údržbu zaplatili v porovnání s letoškem o zhruba o 22 milionů méně, v lednu to bylo o 30 milionů méně," doplňuje náměstek Janeček.

Lednové výkyvy počasí způsobily mimo jiné uzavření dvou vozovek. Místy napadlo až 25 cm sněhu a rychlé tání pak způsobilo zaplavení dvou silnic na Hradecku, a sice mezi Třebechovicemi a Krnovicemi a ve Vysoké nad Labem. Taková situace je typická spíše pro březen nebo duben. V únoru byly největší potíže hned ze začátku. Nejprve byla o prvním únorovém víkendu kvůli navátému sněhu uzavřena silnice ze Sedloňova do Úhoru. V pondělí se pak díky hustému sněžení zastavila na dvě hodiny doprava v Náchodě. Sjízdnost byla ale i za pomoci policie obnovena.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře