Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Ostatní ekonomika Trutnov podporuje podnikání v centru města

Trutnov podporuje podnikání v centru města

Email Tisk PDF

trutPondělní jednání Rady města Trutnova rozhodlo o zachování stávající úrovně sazeb nájemného v nebytových prostorách. Radovat se mohou jak současní, tak i potenciální nájemci, kteří v těchto městských prostorách podnikají.

"Snad všechna města se v současné době potýkají s vylidňováním a zároveň odlivem obchodů a služeb ze svých center. Věřím, že v Trutnově vysíláme dostatečně silný signál, že nám na podobě a hlavně úrovni městského centra velmi záleží," říká Ivan Adamec, starosta města. "Rozhodli jsme, že zachováme stávající výši nájemného a nebudeme ho pro rok 2015 zvyšovat. Zároveň se snažíme zachovat předvídatelný přístup ve vztahu k podnikatelskému sektoru," vysvětluje detaily Adamec. To v praxi znamená, že město má možnost zvýšit každý rok nájemné o inflační přírůstek, ale v drtivé většině předchozích let, stejně jako letos, tohoto práva nevyužilo.

Zachovat živé centrum Trutnova, ve kterém žije dostatek obyvatel, ale kde jsou také drobní živnostníci, kteří tu provozují obchody nebo nabízejí své služby, je podle pondělního rozhodnutí Rady města Trutnova jednou z podstatných věcí. "Pracujeme na postupné renovaci trutnovského centra a i proto v žádném případě nechceme dopustit, aby se z toho malebného prostoru stalo tzv. místo duchů," vysvětluje hlavní důvody Ivan Adamec. "Drobní živnostníci jsou velmi důležitou skupinou v ekonomice a zároveň nedílnou součástí našich životů. A právě tito lidé jsou nejčastějšími zájemci o pronájem nebytových prostor ve vlastnictví města. Pokud dopustíme, aby živnosti vymizely, zmizí i život z centra," uvádí starosta.

Město Trutnov naposledy nájemní sazby zvyšovalo v roce 2011. Tehdy došlo k navýšení o 1,5 %, tedy přesně o míru inflace za rok 2010. Od roku 1999 došlo k růstu sazeb celkem pouze třikrát. Největší skok v sazbách byl v roce 2001, kdy bylo nájemné v městských nebytových prostorách zvýšeno o 3,9 %. Opět přesně o míru inflace v roce 2000.

Ale existuje i možnost snížení nájemného. Pokud má např. stávající nájemce problém hradit současnou výši, lze vyvolat novou soutěž, ve které nabídne nižší částku. Protože je ale soutěž otevřená, je tu riziko, že se najde někdo jiný, kdo bude mít o prostor zájem a chuť platit více.

Vstřícnost Trutnova k živnostníkům se za tu dobu již rozkřikla po okolí a není výjimkou, že drobní podnikatelé přemisťují své provozovny právě sem. Příkladem může být paní Marcela Abrahámová, která u Slovanského náměstí provozuje malý krámek s dárkovým zbožím a cukrovinkami. "O přesunutí svého podnikání z Vrchlabí do Trutnova jsem se rozhodla hlavně na základě dvou priorit. První byl rozdílný přístup obou měst v pohledu na drobné podnikání. Ve Vrchlabí se na rozdíl od Trutnova nájemné zvyšovalo a zvyšovalo. A pak jsem intuitivně cítila, že Trutnov se snaží o podporu kulturního života, lákání turistů a zvelebování centra."

"Věřím, že stávající přístup je velmi korektní. Některé myšlenky jako například poskytovat tzv. startovací nájemné pro začínající podnikatele mi jsou také blízké a osobně se dokážu smířit i s ideou podnikatelských inkubátorů. Pouze si myslím, že je to téma na speciální projekt, nikoliv pro systémové řešení – už s ohledem na platnou legislativu," prozradil své pocity Ivan Adamec, starosta Trutnova.

Na oficiálních internetových stránkách města jsou pravidelně vyhlašovány záměry pronajmout aktuálně uvolněné nebytové prostory. Vždy se jedná o klasickou soutěž, které se může zúčastnit opravdu každý. V současné době má město Trutnov uzavřeno necelých 300 smluv na pronájem nebytových prostor. Převážnou většinu tvoří právě drobní živnostníci.

www.trutnov.cz

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře