Pátek 23.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Ostatní ekonomika Stabilnější krajské zdravotnictví potvrzují čísla: dvojnásobný kapitál, o čtvrtinu nižší závazky a vyšší výkony

Stabilnější krajské zdravotnictví potvrzují čísla: dvojnásobný kapitál, o čtvrtinu nižší závazky a vyšší výkony

Email Tisk PDF
seznam článků
Stabilnější krajské zdravotnictví potvrzují čísla: dvojnásobný kapitál, o čtvrtinu nižší závazky a vyšší výkony
Strana 2
Všechny strany

operace

Zdravotnictví Královéhradeckého kraje za poslední čtyři roky sílilo a na rozdíl od situace v jiných regionech je stav krajských nemocnic stabilnější než před čtyřmi lety.

Podle tiskového mluvčího Královéhradeckého kraje Imricha Dioszegiho to potvrzují čísla z ekonomiky celého krajského zdravotnictví, která má kraj k dispozici. V porovnání s rokem 2008 krajské zdravotnictví zdvojnásobilo svůj vlastní kapitál, snížilo o čtvrtinu své závazky a o pětinu zvýšilo výkon.

"Vlastní kapitál Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje posílil z více než 300 milionů korun v roce 2008 na loňských 633 milionů korun. Přitom klesly závazky o 25 procent. Nemocnice současně zvýšily výkony, kterých vykázaly o 200 milionů korun ročně více. Zdravotnictví si přitom muselo poradit s nárůstem osobních nákladů o dalších 200 milionů korun. Jsou to ukazatele, které potvrzují, že krajské zdravotnictví je silnější než před čtyřmi lety," uvedla Jana Třešňáková, krajská radní pro oblast zdravotnictví.

Celkově vykazují některé nemocnice mírné ztráty, avšak kraj na jejich provoz přispívá každoročně stále stejně: nemocnice se navíc dokázaly vypořádat se sníženým příspěvkem zdravotních pojišťoven. Mimonemocniční provozy krajského zdravotnického holdingu, krajská lékárna a holding samotný, jsou ziskové.

"Lepší výsledky ovlivnily nižší náklady na provoz: zdravotnictví spoří především díky centrálním nákupům léků, spotřebního zdravotního materiálu, centrálně soutěženým službám a obecně díky efektivně snižovaným nákladům v jednotlivých nemocnicích. Úspory přinesla i změna struktury lůžkové péče náchodské nemocnice, zejména uzavření nemocnice v Opočně, změně struktury lůžek v Broumově (chirurgie) i Náchodě (infekce)," uvedl ředitel krajského zdravotnického holdingu Martin Scháněl.

Královéhradecký kraj se na svém území stará o čtyři oblastní nemocnice v Trutnově, Jičíně, Náchodě a Rychnově nad Kněžnou a jednu městskou nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem. Celkem v krajských nemocnicích slouží lidem na 2 tisíce lůžek a pracuje v nich 2,5 tisíce zaměstnanců.

Foto Wikimedia Commons Piotr Bodzek, MD

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře