Pátek 19.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Ostatní ekonomika Pevnost Dobrošov by se měla díky dotaci převléci do nového

Pevnost Dobrošov by se měla díky dotaci převléci do nového

Email Tisk PDF
seznam článků
Pevnost Dobrošov by se měla díky dotaci převléci do nového
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

do1Rada Královéhradeckého kraje schválila přípravu projektu revitalizace předválečné pevnosti v Dobrošově. První krajská národní kulturní památka by se tak v budoucnu měla dočkat výrazných vylepšení, například bezbariérových přístupů, výtahu do podzemí pevnosti, či zatraktivnění expozic. Předpokládaná cena stavebních úprav a dalších prací je prozatím stanovena na 40 až 50 milionů korun.

Kraj po červencovém slavnostním převzetí pevnosti chystá první zatraktivnění pevnosti. Nejedná se ale jen o kosmetické úpravy. Změny by měl doznat nejen celý komplex krytů a podzemních chodeb, ale i vstupní hala, zázemí pro zaměstnance a sály s expozicemi. V plánu je revitalizace návštěvnické trasy včetně rozšíření prohlídkového okruhu. Dále chce kraj zajistit také bezbariérový přístup a vybudovat výtah do podzemní části pevnosti. Toto ovšem záleží na podmínkách s ohledem na pozici a vlhkost objektu. Celkově se bude jednat o významnou investici.

"Dobrošovská pevnost je naše jediná národní kulturní památka a musíme o ni dobře pečovat. Získali jsme ji do vlastnictví a správy poměrně nedávno, ale už teď chceme, aby se rozvíjela, a k tomu máme právě teď i příležitost v podobě vhodného dotačního programu," hodnotí záměr náměstek hejtmana a radní pro oblast regionálního rozvoje Otakar Ruml.

Kraj bude totiž usilovat o peníze z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Předmětem projekčních prací budou objekty dnešního návštěvnického okruhu - sruby Zelený a Můstek - i další objekty jako Jirásek a Jeřáb. Součástí revitalizace by měla být i nová expozice v sálech, která by předváděla dobové vybavení pevnosti. K tomu všemu chce kraj zrealizovat i výstavbu odpovídajícího občerstvení a dětského hřiště.

Samotný projekt vstupní haly se zázemím má prozatím dvě varianty. Buď rekonstrukci, nebo demolici stávající haly, která s pevností sousedí. Očekávaný celkový rozpočet projektu je 40 až 50 milionů korun včetně DPH.

Pevnost vznikla na obranu národa před druhou světovou válkou, za protektorátu byla uzavřena. První návštěvníci do ní vstoupili 1. května 1969. Pevnostní systém Dobrošov je od roku 1995 národní kulturní památkou. Provozuje ho už několik desetiletí Regionální muzeum v Náchodě.

Foto: dvě ideové skicy, jak by například mohla vypadat nová vstupní hala v sousedství pevnosti.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře