Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Ostatní ekonomika Nový optický kabel je od nového roku využíván jak městem, tak soukromníky

Nový optický kabel je od nového roku využíván jak městem, tak soukromníky

Email Tisk PDF
seznam článků
Nový optický kabel je od nového roku využíván jak městem, tak soukromníky
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

kabel1V posledním čtvrtletí roku 2013 vybudovalo město Červený Kostelec mezi městským úřadem a odborem místního hospodářství (Řehákova ulice) zhruba kilometr trasy pro umístění optických kabelů. Následovalo tzv. zafouknutí vícevláknového kabelu pro potřeby města, dohromady vše stálo město přes 1 300 000 korun.

Nyní je tato technologie využívána pro zajištění rychlého přenosu dat mezi pracovištěm OMH a informačním systémem úřadu a v následujících měsících bude využita pro investici do virtuálních technologií. Vybudovaná trasa také umožní v budoucnu optické spojení s budovou Divadla J. K. Tyla, sokolovnou, případně hřbitovní kaplí a dovolí provozovat kamery policejního bezpečnostního systému i v oblastech, které v současnosti není možné připojit (hřbitov, garáže aj.).

Zhruba kilometr kabelové chráničky položilo město Červený Kostelec v září roku 2013. Trasa nové chráničky začíná napojením na stávající HDPE trubku položenou při rekonstrukci této ulice v roce 2008 a odtud pokračuje podél místní komunikace směrem ke hřbitovu, podél hřbitovní zdi do ulice Lipky, Lesní a Severní, dále přes ulici Lánská do ulice Sadová a ukončena je v areálu správy místních komunikací v objektu kanceláře. Chránička HDPE pro optokabel je vedena převážně v trase stávajícího kabelu veřejného osvětlení v zeleném pásu vedle místních komunikací a v jejich krajnicích.

Na trase jsou připravena místa pro možnost odbočení k sokolovně a ke hřbitovní kapli. Chránička je již také zavedena k Divadlu J. K. Tyla. Městské kulturní středisko v těchto dnech zvažuje možnosti jejího využití.

Optický kabel byl zafouknut dodatečně z důvodů pozdějšího zajištění potřebných finančních prostředků. Náklady na položení chráničky dosáhly 1 073 512 korun (dokumentace viz kategorie Veřejné zakázky), za zafouknutí a dokončovací práce zaplatilo město Červený Kostelec cca 300 000 Kč. Investiční náklady budou z části amortizovány pronájmem chráničky soukromým subjektům. V současnosti je část chráničky využívána firmou JOSI s.r.o., o dalších dvou se jedná. O využití vybudované trasy může do vyčerpání její kapacity požádat každý zájemce nabízející služby občanům nebo podnikající na území města.

Městem položené optické vlákno slouží k rychlému přenosu dat mezi městským úřadem a odborem místního hospodářství. Mimo to může být využito i k provozu bezpečnostních kamer v oblasti od ul. Lánské k Hornímu Kostelci, které nemají dostatečný signál pro přenos obrazu na policejní stanici. Díky této technologii bude také možné zapisovat data v reálném čase na dvou územně oddělených pracovištích, čímž bude zajištěna větší garance dat.

Foto Ing. Jaroslav Kordina, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře