Neděle 16.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Starosta Náchoda Jan Birke se vyjádřil k výsledku referenda

Starosta Náchoda Jan Birke se vyjádřil k výsledku referenda

Email Tisk PDF

birkV sobotu 22. listopadu 2014 se v Náchodě uskutečnilo historicky první referendum. Pro nás všechny i pro mě osobně je to velmi cenná zkušenost, a já jsem rád, že těch 1670 lidí, kteří podepsali petici za konání referenda o areálu bývalé Tepny, mělo příležitost svůj názor vyjádřit.

Chtěl bych opravdu poděkovat všem kolegům, kteří přípravě referenda a jeho hladkému, bezchybnému průběhu věnovali desítky a možná stovky hodin svého času.
Je diskutabilní, zda by výsledek referenda v termínu komunálních voleb byl zásadně jiný. Celá řada referend, která se konala společně s nimi, nebyla platná. Zcela zásadní pro výsledek referenda je podle mě téma, kterého se týká. V případě areálu bývalé textilní továrny v centru města se však zdála být velmi nešťastná formulace otázek, které připravil přípravný výbor a především fakt, že pozemek je v soukromém vlastnictví. Přesto je samotné referendum cennou zkušeností a důležitou událostí v dějinách našeho města. Je nepochybné, že orgány státní správy, které v územním řízení o budoucí výstavbě v této lokalitě budou rozhodovat, jsou pod drobnohledem občanů, a to je samozřejmě v pořádku.

Co pro mě osobně výsledek znamená?

Stejně jako pro ostatní kolegy návrat k práci, kterou v těchto dnech dokončujeme - mám na mysli řadu investičních akcí, oprav, zateplení budov - a k práci, které nás ještě čeká opravdu hodně. Je před námi například zahájení revitalizace zámeckého kopce, která se už dnes intenzivně připravuje. Před několika dny se nám také podařilo konečně vyjednat rekonstrukci tolik diskutované nádražní budovy. Tu by měla SŽDC (Správa železniční a dopravní cesty) zahájit už v příštím roce. Rádi bychom také vrátili život do areálu bývalého přírodního divadla na zámku. A mohl bych ještě dlouho ve výčtu připravovaných akcí pokračovat.

Už dnes je zřejmé, že mi osud a podoba našeho města rozhodně není lhostejná. Těším se na své nové kolegy radní, kteří se poprvé sejdou už dnes, v pondělí 24. listopadu, a se kterými se společně vrhneme do práce, aby byl Náchod zase o něco krásnějším a lepším místem k životu.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře