Úterý 27.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Ředitel odboru z ministerstva říká, že rozhodnutím o stanovení průzkumného území pro hledání plynu se nic nepovoluje

Ředitel odboru z ministerstva říká, že rozhodnutím o stanovení průzkumného území pro hledání plynu se nic nepovoluje

Email Tisk PDF

get

Rozhodnutím Ministerstva životního prostředí se pouze stanovuje průzkumné území, na němž bude možno provádět „vyhledávací průzkum ropy a hořlavého zemního plynu" na Trutnovsku a Náchodsku, a nic se nepovoluje, řekl v rozhovoru pro Naše.Broumovsko.cz ředitel příslušného odboru ministerstva Emil Rudolf.

K tomu, aby bylo možno tento průzkum zahájit, vyjet do terénu a začít „vrtat", musí podle něj firma, která jej provede, pokud uvedené rozhodnutí nabude právní moci, zpracovat projekt. Ten musí být příslušnými státními orgány schválen. Až poté bude možno začít s pracemi v terénu, měřit nedestruktivními metodami mocnost zajímavých vrstev a v konečné fázi, budou-li předchozí výsledky průzkumu příznivé, bude na celém území proveden jediný vrt a sondáž za pomocí chemikálií. Tím celý průzkum skončí. Má jej provádět česká geologická firma. To všechno jsme se dověděli od ředitele odboru výkonu státní správy v Hradci Králové Emila Rudolfa.

Protože zatím neexistuje projekt, doba platnosti rozhodnutí byla stanovena na 5 let, neboť jenom jeho zpracování a schválení příslušnými orgány se odhaduje na 2 roky. K tomu ředitel odboru výkonu státní správy v Hradci Králové Emil Rudolf dále řekl, že firmou, která bude průzkum provádět, je skutečně česká firma G E T, s.r.o., která již v Královéhradeckém kraji působila. Firma poskytuje služby mimo jiné v oblasti geologie, měřictví a životního prostředí.

Po zpracování průzkumného projektu a jeho schválení příslušnými orgány Krajského úřadu má tedy následovat průzkum podloží na několika místech stanoveného území. Jedná se podle ředitele o nedestruktivní sondáže, při kterých se s využitím magnetického pole a speciálními a nákladnými měřeními určí mocnost zajímavých vrstev. Když nebude dostatečná mocnost naměřena, v průzkumu nebude mít smysl pokračovat. Pokud se dojde do třetí etapy, bude podle slov ředitele Emila Rudolfa na celém stanoveném území proveden jeden vrt o průměru deset nebo málo víc centimetrů a sondáž za použití chemikálií. Přitom upozornil, že se jedná o horizont hluboko pod úrovní našich zásob vody a o zásah, který musí být předem projednán a schválen příslušnými orgány ochrany životního prostředí a Krajským úřadem stejně jako celý projekt.

„Bez povolení a schválení příslušných dokumentů nemůžou nic dělat. Mohou pouze tam, kde jim to ty orgány odsouhlasí a kam je vlastník pustí. Takže se to možná špatně vysvětlilo. Víc nikdo neví. Na to bude teprve vypracován uvedený projekt. My pouze říkáme, aby se to území vytýčilo. Ale nic se nepovoluje. Proto se tam uvádějí jenom takové zásady, co průzkum představuje. Ostatní se musí dál projednávat," řekl Emil Rudolf.

Na dotaz, zda nebylo lepší vrátit žádost rovnou firmě Basgas Energia Czech, s.r.o., odpověděl: „Také jsme to zvažovali. Jenomže zase by se odvolala ta firma, divoké argumenty, a na mezinárodním fóru. Což se nám zrovna nezdálo. Ono to bylo 90 dnů zveřejněno v Ústředním věstníku Evropské unie a nikdo se k tomu nepřidal..."

V dalším rozhovoru si Emil Rudolf posteskl nad tím, s jakými emocemi jsou taková rozhodnutí přijímaná. Uváděl příklad z Moravy a jižních Čech. „My jsme řekli ‚veřejný zájem'. Stát je vlastníkem vyhrazených nerostů, stát by asi měl vědět, jestli a co tady vůbec má. A to není vůbec jisté, to tu také nemusí být nic nebo v množství, které nestojí za to těžit. Samozřejmě – jsou to cizí firmy, platí to někdo jiný. Při tom by bylo zajímavé to zjistit, i když z lidského pohledu to může být odpudivé. Já to chápu a nemám proti tomu vůbec nic. Kdyby se ale jasně napsalo ‚já nesouhlasím'. Ale ty emoce, co vznikají, jdou až za rámec normálního vztahu. A to mne na tom mrzí, nic jiného. Protože můžu nesouhlasit, i když nakonec to může dopadnout úplně jinak."

Pokud rozhodnutí MŽP o stanovení průzkumného území Trutnovsko nabude právní moci, bude tedy průzkum provádět česká firma. Pak každý, kdo má obavy, může přes firmu G E T, s.r.o. sledovat průběh celého řízení, všech prací. K tomu ředitel Rudolf přisvědčuje. „To je naprosto jasné. Ta firma si musí být vědoma, co to v Česku dělá. Vyvolaly to i další dvě rozhodnutí ve stejné věci na Moravě, i když ta reakce tam není taková. Oni vědí (fa G E T, s.r.o.), že musí jít s kůži na trh, že to nebude lehká záležitost. I proto již dříve jednali se zástupci hlavních odborů životního prostředí tady z regionu. Asi jim to nedokázali vysvětlit."

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře