Sobota 15.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Na hypermarket v centru Náchoda bylo zahájeno územní řízení. Místní chtějí referendum

Na hypermarket v centru Náchoda bylo zahájeno územní řízení. Místní chtějí referendum

Email Tisk PDF

tepnaMinulý týden bylo zahájeno územní řízení na stavbu obřího obchodního centra v areálu bývalé textilky Tepna v Náchodě. Skupina místních obyvatel se s hypermarketem v centru města nechce smířit a začíná sbírat podpisy pro místní referendum. Jeho cílem je zavázat město k tomu, aby v územním řízení se stavbou hypermarketů nesouhlasilo. V případě, že by měl současný majitel zájem pozemky za rozumnou cenu prodat, město by je podle autorů petice mělo koupit.

"Podpisem této listiny vyjadřujeme nesouhlas s výstavbou obchodního centra v areálu bývalé Tepny. Přejeme si, aby byl tento pozemek využit lépe, tak, jak odpovídá jeho poloze v centru města," začíná preambule navrhované petice. Autoři v ní chtějí zavázat město ke koupi pozemků v případě, že majitel bude ochoten prodat je za obvyklou cenu.

"Jsme přesvědčeni, že vlastnictví města by bylo nejlepším řešením. Pro celé území by bylo možné zpracovat podrobný regulační plán a poté by se mohlo po menších částech opět nabídnout investorům. Tentokrát by ale bylo od začátku jasné, co a za jakých podmínek se může v této lokalitě stavět. Dostavba celého území by asi byla záležitostí na delší dobu, třeba i na 10 let, ale není důvod v tomto ohledu spěchat. I v minulosti se města rozrůstala postupně a v delším časovém horizontu," uvádí bývalý člen náchodského urbanistického týmu, architekt Viktor Vlach a dodává: "Pro město by to navíc mohla být nakonec i dobrá investice, byť by se vložené finance do městské pokladny vrátily až později."

V územním řízení by podle navrhovatelů referenda mělo město trvat na dodržení územního plánu. Areál Tepny je zde veden jako "Smíšené území centrální" a zástavba v této kategorii nemá být monofunkční, má mít smíšený ráz a má sloužit především pro městské integrované bydlení. V Souhrnné průvodní zprávě územního plánu se pak k prostoru v centrální části Náchoda uvádí: "Z hlediska urbanistické kompozice je třeba stabilizovat městský půdorys především v centrální oblasti a uplatnit zde důsledněji blokovou zástavbu s tradičním systémem ulic a náměstí při dostavbě a přestavbě území." A právě bloková zástavba s tradičním systémem ulic by měla být v územním řízení hlavním městským požadavkem.

"Usilovali jsme o to, aby usnesení v tomto duchu přijalo náchodské zastupitelstvo, byli jsme ovšem neúspěšní a proto nám nezbývá, než se obrátit na náchodské občany," vysvětluje druhou otázku referenda učitel náchodského gymnázia a bývalý zastupitel Jan Ježek.

Spolek Sbor dobrovolných občanů se přihlásil i do probíhajícího územního řízení a k projektu obchodního centra bude vznášet řadu námitek. "Kromě nesouladu s územním plánem budeme namítat především neúnosné dopravní zatížení. Náchod je již teď daleko za hranicí svých dopravních kapacit a další navýšení dopravy až o 4 000 automobilů denně může ve špičkách znamenat naprostý kolaps," obává se důsledků plánovaného obchodního centra zastupitel Michal Kudrnáč.

"Jsme proto připraveni udělat vše pro to, aby příslušné úřady plánovaný hypermarket nepovolily. Nabízíme pomoc místním obyvatelům, kterým hrozí, že jim budou prakticky pod okny jezdit kamiony se zásobováním. Spolupracujeme s řadou odborníků, právníků zaměřených na územní řízení, dopravních specialistů i přírodovědců," doplňuje Kudrnáč.

Pro to, aby bylo referendum vyhlášeno, je nyní třeba získat zhruba 2 000 podpisů náchodských občanů. Referendum se pak může konat samostatně, nebo spolu s jinými volbami. "Ideální by bylo, kdyby se referendum stihlo spolu s podzimními komunálními volbami. Pokud se ale podpisy nepovede sesbírat do tohoto termínu, může být vyhlášeno i samostatně. Věříme, že obchodní centrum nakonec územní povolení nezíská a majitel se tak přikloní k prodeji celého areálu do rukou města za rozumnou finanční částku," uzavírá člen petičního výboru Oldřich Zelený.

Podpisová listina

Důvody pro odmíntnutí obchodního centra

Vyjádření odborníků

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře