Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Každý může zažít úspěch

Každý může zažít úspěch

Email Tisk PDF
seznam článků
Každý může zažít úspěch
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

honzaObčanské sdružení Dokořán, o. s. v Náchodě vzniklo již před sedmnácti lety. V současné době je jedinou neziskovou organizací, která poskytuje sociálně aktivizační služby zaměřené na pomoc rodinám s dětmi ve věku 6 až 18 let. V rámci činnosti centra Archa podporuje rodiny, které se nachází v obtížných životních situacích, přičemž velká část uživatelů služeb je ohrožena sociálním vyloučením.

Sociální pracovníci zajišťují systematicky orientovanou pomoc těm, kteří ji zrovna nejvíce potřebují. Díky nadšení pro svou práci se často setkávají s pozitivními zkušenostmi, které dokazují, že každý může zažít úspěch. V tomto článku se můžete seznámit s příběhem jedné rodiny, respektive dítěte, které si umělo jít za svým cílem, jen na cestě za jeho dosažením potřebovalo trochu pomoci.

Vargovi jsou tříčlenná rodina, která žije v Náchodě - Bělovsi. Mají jednoho syna - šestnáctiletého Honzu. Mgr. Michaela Rázková je klíčovou pracovnicí této rodiny po celé dva roky, co organizace poskytuje služby pro rodiny s dětmi v Náchodě (před tím se Archa zabývala pomocí pouze dětem a mládeži).

"S Honzou jsme od začátku spolupracovali převážně v rámci terénu - docházela jsem tedy k nim přímo domů. Měl problémy s matematikou a českým jazykem. Intenzita spolupráce vzrostla především "díky" dvěma reparátům, které musel Honza udělat.

Přestože měl ve škole někdy menší či větší obtíže ve výše uvedených předmětech, jevil se jako velmi snaživý, chytrý a cílevědomý chlapec. Honza má mimo jiné obrovský talent na zpěv. Proto jsem již od začátku naší spolupráce znala jeho sen - dostat se na hudební konzervatoř a věnovat se zpěvu. Reparáty úspěšně složil a měl prostor se věnovat příjímacím zkouškám na vytouženou střední školu v Praze. Bylo obrovské překvapení, když se Honza na tuto školu dostal! Měli jsme z něho všichni obrovskou radost.

Bohužel nastala komplikace, a to finanční stránka celé věci. Studium na soukromé střední škole, natož pak studium v Praze s sebou nese velkou finanční zátěž. S rodiči jsme proto žádali, zda by bylo možné školné rozložit a ulevit tak jejich rozpočtu. Je důležité zmínit i to, že oba rodiče Honzy jsou zaměstnaní. Přesto nebyli schopni složit naráz tak velkou částku a uhradit školné. Po několika týdnech čekání přišlo vyrozumění, že školné je možné uhradit ve třech splátkách. Rodiče i Honza byli nadšení. Nic proto nestálo Honzovi ve štěstí a mohl nastoupit. Udělal nám v Arše obrovskou radost, když před Vánocemi přišel osobně poděkovat za pomoc, kterou jsme mu poskytli. Také tady ukázal, jaký talent v něm doopravdy je a na vánoční besídce zazpíval krásnou jazzovou písničku. Všechno vypadalo růžově.

Ráda bych už těmito řádky skončila a napsala, že Honza stále studuje a vše je v nejlepším pořádku. Ale situace se měla trochu jinak. Honza si po pár měsících studia začal všímat, jak jeho pobyt v Praze jeho rodiče finančně vyčerpává. Ani jedinkrát mu tuto situaci nevyčetli nebo se nezmínili, že je to mnoho peněz. Honza se sám rozhodl, že školu ukončí a přestoupí na střední školu sociální v místě bydliště. Sám říká, že se zpěvu chce určitě věnovat dál, ale že je pro něho důležitější, aby byla šťastná celá jeho rodina. Ukázal tím svůj charakter, vděk, čestnou a upřímnou povahu. I když se musím přiznat, že jsem zpočátku litovala toho, že to takhle dopadlo, potom jsem zjistila, že je to vlastně dobře. Honza je šťastný už jen za to, že měl možnost si tuto školu vyzkoušet a získal tam nějaké zkušenosti. Hlavně ale dokázal, jaký opravdu je. A já si ho za to strašně moc vážím a cením."

Takto Michala Rázková popsala průběh spolupráce, na které je vidět, jak náročné to může být. Nejen pro ni jako sociální pracovnici, ale především pro samotné dítě, které musí čelit objektivním překážkám na cestě za svým cílem. Bohužel se v dnešní době s podobnou situací nesetkávají pouze rodiny se sociálním hendikepem, ale také rodiny z majoritní společnosti, které si často nemohou dovolit to, co by si pro svoje děti přály. Občanské sdružení Dokořán a jeho pracovníci v Arše jsou však připraveni a ochotni, každému, kdo to potřebuje, poskytnout prostor pro to, aby mohl svoje těžkosti s někým sdílet a pokud je to alespoň trochu možné, mu také pomoci jeho situaci zlepšit.

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi v Arše jsou finančně podporovány v rámci Individuálního projektu "Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji III", jejichž cílem je zajistit dostupnost služeb sociální prevence, přispívající k integraci cílových skupin do společnosti a na trh práce. Projekt je spolufinancovaný Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Zdroj www.dokoran.eu

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře