Středa 19.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Jaká je budoucnost hazardu v Náchodě?

Jaká je budoucnost hazardu v Náchodě?

Email Tisk PDF

matDalší z cyklu veřejných debat na aktuální náchodská témata se uskuteční v úterý 1. dubna od 19 hodin v aule Jiráskova Gymnázia v Náchodě. Tématem bude tentokrát problematika heren a hazardu. Diskutovat přijedou aktivista a jeden z iniciátorů boje proti hazardu Matěj Hollan, bývalý gambler a autor knihy Já, hráč Martin Svoboda, debaty se zúčastní i výkonný ředitel Sdružení provozovatelů elektronických loterijních systémů (SPELOS) Petr Vrzáň a starosta města Jan Birke. Analýzu dopadů hazardu na psychické zdraví občanů v Královéhradeckém kraji i v Náchodě pak představí adiktoložka Jana Jančíková.

Boj obcí o možnost regulovat hazard má poměrně dlouhou historii. Dříve mohly obce regulovat pouze klasické hrací přístroje, ale jejich modernější a nebezpečnější podoba podléhala schvalování pouze od Ministerstva financí, které udělovalo povolení prakticky bez jakéhokoli omezení. To změnila až novela loterijního zákona, která dala obcím kompetenci regulovat na svém území veškeré provozování hazardu, včetně videoloterijních terminálů (VLT). Pro ty však ponechala tříleté přechodné období, které teprve v loňském roce opět zrušil Ústavní soud. Od dubna 2014 je tedy regulace všech hazardních her plně v rukou samospráv.

Vedení náchodské radnice při regulaci hazardu několikrát zcela zásadně změnilo přístup. Od původní vyhlášky, která povolovala herny de facto i naproti školám nebo úřadům, přešla z iniciativy zastupitelského klubu Strany zelených k jejich úplnému zákazu. Vyhláška však přišla v době, kdy ještě platilo přechodné tříleté období, proto neměla prakticky žádný účinek. A právě ve chvíli, kdy Ústavní soud toto ustanovení zrušil a herny by mohly skutečně zmizet, prosadilo vedení města pouhou jednohlasou většinou vyhlášku novou, která opět téměř všechny herny povolila.

I to bude jistě jedno z témat, kterým se budou diskutující věnovat. Dalším účastníkem debaty bude Michal Kudrnáč, který byl spolu se zastupitelským klubem Zelených iniciátorem přijetí původní protihazardní vyhlášky. Mezi hlavními panelisty debaty by se měl objevit i někdo z místních provozovatelů heren.

Debata bude zaměřena nejen na minulost či mapování současného stavu, ale zejména na budoucnost. Vzhledem k tomu, že regulace je plně v rukou samosprávy, chtějí organizátoři zjistit i názory veřejnosti. Jednou z možností, jak herny ve městě regulovat, je totiž i místní referendum, jehož výsledek je pak pro vedení města závazný.

Za Sbor dobrovolných občanů Michal Kudrnáč, člen rady sdružení.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře