Středa 19.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Alternativa k Vysokovské spojce – Jižní spojka

Alternativa k Vysokovské spojce – Jižní spojka

Email Tisk PDF
seznam článků
Alternativa k Vysokovské spojce – Jižní spojka
Strana 2
Všechny strany

spojkaSoučasná situace v dopravní obslužnosti nás nutí hledat řešení jak realizovat dopravní situaci v oblasti respektive v našem kraji. Vysokovská spojka - o ní se mluvilo již za první republiky. V té době byla železnice dominantním fenoménem v dopravě (dá se říci, že z 80 - 90%). Mohutný rozvoj silniční dopravy v současnosti nutí společnost, aby řešila dálniční a silniční síť budováním dalších úseků, které zlepší plynulost a bezpečnost dopravy.

Proto je z těchto důvodů železnice stále opomíjena, nákladní doprava mimo hlavní tratě zcela vymizela. Přitom jejím obnovením by se ulehčilo silnicím. Kamióny bezohledně ničí silnice přetěžováním a ty se musí donekonečna opravovat (prostě černá díra na peníze). Podle předpovědi ředitele jednoho dopravního projektování se v roce 2030 na silnicích nehneme i přes vybudovanou dálniční a silniční síť.

Ale teď konkrétně, jak bylo uvedeno, snaha o spojení České Skalice s Náchodem by byla sice elegantní, ale je tu jedno ale. Jednak Vysokovská spojka představuje tunel minimálně 2 až 3 km dlouhý a s převýšením až 20‰. Ražba tunelu je velice finančně náročná záležitost. K tomu by se měla vybudovat druhá kolej z Hradce Králové do Jaroměře, aby se zvládla budoucí dopravní zátěž. Tím by realizace vyloučila z přímého spojení do krajského města aglomerace Nového Města n. Met., Dobrušky a Opočna tj. oblast s až 40 000 obyvateli.

Jako alternativu jsem navrhoval spojku Bolehošť – Třebechovice, neboli Petrovickou spojku (varianta první) již v roce 2007. Napadla mě ještě jiná možnost: prodloužení trati číslo 028 z Dobrušky přes Opočno do Hradce Králové Slezské předměstí (Jižní spojka - varianta druhá). Vyžadovalo by to zaústění trati z Dobrušky do Opočna ze strany od Pohoří a dále by se trať vedla přes Mokré, Jílovice, Libníkovice, Librantice a Divec do HK Slezské předměstí.

Je to čistě návrh, s dotčenými obcemi nebylo jednáno. Vzdálenost je cca 17 km a stavěla by se otevřeném terénu a mohla by splňovat parametry pro rychlost 100 km/hod a více. Tím by se řešilo přímé spojení zmíněné aglomerace s krajským městem a zároveň vzdálenost Náchod – HK by byla stejná jako přes Jaroměř (toto řešení mě napadlo teď). Navrhované spojení by rozdělilo dopravní zatížení (přes Jaroměř jsou trasy do Liberce a Trutnova) a místo druhé koleje do Jaroměře by se investice mohly uplatnit zde. Ve zmíněných obcích by vznikly nové zastávky a případně nákladiště (úspora autobusových linek).

Proč navrhuji tuto možnost? Po dostavbě dálnice D11 do Jaroměře a po vybudování nového spojení na Českou Skalici, včetně obchvatu Náchoda vznikne rychlé silniční spojení dříve než zmíněná železnice a lidé budou stále jezdit auty. Proto si myslím, že by bylo vhodnější zvolit jinou trasu, než souběžnou se silnicí a dálnicí. Význam trati Dobrušky přes Opočno do HK by stoupl a nabízí se tu možnost vytvořit výkonné spojení do krajského města. Ušetřilo by to autobusové spoje, u nádraží v Dobrušce by se mohl vybudovat přestupní terminál z autobusu na vlak – plně by se využil systém IREDO. Předpokladem pro realizaci takovýchto dopravních řešení bude nutná výrazná podpora. Tento článek je doplňkem k mému návrhu řešení dopravní koncepce Královéhradeckého kraje.

obrazek_10

obrazek_10
zpět na článek

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře