Úterý 25.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Zemřel válečný hrdina pplk. Jiří Pavel

Zemřel válečný hrdina pplk. Jiří Pavel

Email Tisk PDF
seznam článků
Zemřel válečný hrdina pplk. Jiří Pavel
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

p5110515V pátek 30. června 2017 zemřel pplk. Jiří Pavel, válečný veterán a hrdina bitvy u Dunkerque. Bylo mu 95 let.

Když se po II. světové válce vrátil domů, musel čelit komunistické represi stejně jako řada jeho kolegů. Přesto nikdy neztratil víru v člověka. "Po válce jsme se vrátili sice domů jako vítězové, avšak režim nás brzy přesvědčil o tom, že my jsme to vlastně nevyhráli," říkával.

Jiří Pavel se narodil 27. dubna 1922 v obci Říkov u České Skalice. Za II. světové války se coby sedmnáctiletý student rozhodl uprchnout do Francie, kde chtěl vstoupit do Československé zahraniční armády Považoval za svou vlasteneckou povinnost postavit se zlu se zbraní v ruce. Po útěku přes Slovensko, Podkarpatskou Rus, Polsko, Maďarsko, Jugoslávii a Střední Východ se dostal do Francie v únoru 1940. Tato strastiplná cesta trvala dlouhé tři měsíce. Z Francie se v létě téhož roku dostal do Anglie. Později byl vyzván, aby absolovlal kurs pro elitní jednotky vojáků a parašutistů. Věřil, že jako parašutista se vrátí do okupované vlasti. K tomu však nedošlo. Prodělal výcvik jako řidič a velitel tanku. Na frontu se ale dostal a se svojí jendotkou bojoval u francouzského města Dunkerque v rámci spojenecké invaze.

Do Čech se vrátil na jaře 1945. V té době již byl ženatý s Angličankou Betty, se kterou měl syna Jiřího. Později se manželům narodili synové Slavomil a Josef. Po válce odešel z armády a dokončil střední školu. Pavlovi žili poklidně až do února 1948. Vlastenec a křesťan se netajil svými postojil. Komunistého ho uvěznili. Přestože byl propuštěn, režim se přičinil o to, že směl vykonávat pouze těžkou manuální práci. Živili se výkopovými pracemi a také pracoval v kamenolomu. Rodinu Pavlovu komunistická moc těžce trápila. Proto se rozhodla v roce 1969 odejít do Velké Británie do exilu. Britské ostrovy se pro Jiřího Pavla staly domovem.

Do Československa se Jiří Pavel s manželkou vrátil až v roce 1990. Svůj život dožil u syna v České Skalici. Do poslední chvíle neztratil životní optimismus, který ho provázel celý život.

Osudy pplk. Jiřího Pavla zachytil Martin Reichl v knize "F 2074 VYPRÁVÍ… VZPOMÍNKY PŘÍSLUŠNÍKA ČESKOSLOVENSKÉ OBRNĚNÉ BRIGÁDY JIŘÍHO PAVLA"

Poslední rozloučení se Jiřím Pavlem se uskuteční ve čtvrtek 6. července 2017 ve 14 hodin v maloskalickém kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Foto Jan Holý, zdroj www.ceskaskalice.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře