Středa 19.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Zážitková zahrada – místo pro vzdělávání bez hranic

Zážitková zahrada – místo pro vzdělávání bez hranic

Email Tisk PDF
seznam článků
Zážitková zahrada – místo pro vzdělávání bez hranic
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

zazit1

Vzdělávací středisko Vila Čerych v České Skalici přivítalo v úterý žáky základní školy z polské Polanice Zdrój. Občanské sdružení Centrum rozvoje pro ně připravilo výukový program v Zážitkové zahradě.

Jednalo se o pilotní odzkoušení programu, které bylo jednou z aktivit projektu s názvem Podpora ekologické výchovy v Kladském pomezí. Žáci se seznámili s několika tématy, která jsou se zahradou spjata. U bylinkových záhonů poznávali různé druhy koření a bylinek, ochutnávali je a dozvídali se o jejich využití. O přestávce si pak sami mohli připravit čaj ze šalvěje, meduňky nebo jahodníku. Samostatným tématem byli také obojživelníci, protože zahradní jezírko je místem výskytu ropuchy zelené.

Nevšedním zážitkem pro děti pak určitě byla ukázka odchytu a kroužkování ptáků pod vedením zkušeného ornitologa. Zahrada je místem výskytu nejen mnoha druhů ptáků, ale také dřevin. Žáci zde poznávali různé druhy stromů a keřů. Dozvěděli se také, že českým národním stromem je lípa. Lektoři od dětí se naopak dozvěděli, že Polsko svůj typický strom nemá. Místem praktické ukázky doby rozkladu jednotlivých druhů odpadů, významu třídění a recyklace odpadů i šetrného spotřebitelského chování je tzv. hřbitov odpadků. Žáci nahlíželi pod označené kameny, kde jsou různé odpadky uloženy, a hádali, se kterými si příroda poradí, a které nás naopak o mnoho a mnoho let přežijí.

Nejlepší odměnou pro organizátory a lektory pak byly závěrečné ohlasy žáků i pedagogů. Děti si užily chutnávání bylinek i možnost opravdu zblízka se seznámit s obyvateli ptačí říše. Paní učitelky zase ocenily naprostou přirozenost výuky. Příjemný den byl, doufejme, dobrým startem k budoucímu využití vzdělávacího střediska Vila Čerych pro přeshraniční ekologické vzdělávací a osvětové aktivity. 

Foto Tereza Vaňková, www.ceskaskalice.cz

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře