Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Žáci škol a skauti nabízeli na Náchodsku kvítky měsíčku lékařského

Žáci škol a skauti nabízeli na Náchodsku kvítky měsíčku lékařského

Email Tisk PDF
seznam článků
Žáci škol a skauti nabízeli na Náchodsku kvítky měsíčku lékařského
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

kvet1Ve středu 14. května žáci základních a středních škol společně se skauty nabízeli kolemjdoucím po celém Náchodsku kvítky měsíčku lékařského s tyrkysovou stužkou – symboly boje proti rakovině. Letošní zaměření sbírky bylo více než aktuální – prevence nádoru plic, který má ze všech nádorových onemocnění nejvyšší úmrtnost.

Cigareta je bohužel součástí každodenního života mnoha dospělých. Ale co je obzvlášť varující, i života mnoha mladých lidí, dokonce i dětí! Členové náchodské pobočky Ligy proti rakovině, která již 20 let působí na poli protinádorové prevence, připravili celou sbírku ve spolupráci s patnácti školami a skauty v mnoha městech a obcích Náchodska, Broumovska, Policka, Trutnovska, Novoměstska a Jaroměřska.

A jaká je konečná bilance letošní charitativní sbírky na Náchodsku? Celkem bylo prodáno 10 754 kytiček a na celorepublikový účet sbírky bylo posláno 227 993 Kč. V porovnání s loňským rokem je to o 483 kvítků a o 11 405 Kč více! Je to úctyhodný výkon, za kterým stojí obrovský kus práce členů Ligy proti rakovině Náchod i spolupracujících subjektů.

Největší pochvalu ze škol si právem zaslouží Obchodní akademie Náchod, která díky svým žákům a pedagogům přispěla do sbírky částkou 30 894 Kč, druhá byla Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotní škola Trutnov s 29 982 Kč a na třetím místě se umístila Střední škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí s 29 701 Kč. Výborného výsledku dosáhlo také Městské gymnázium a střední odborná škola Úpice s nejvyšším vybraným průměrem na 1 kytičku 23,06 Kč a náchodští skauti s 22,05 Kč.

Zásadní podíl na úspěšnosti celé náchodské sbírky mají zejména dvě pilné a pracovité organizátorky, "dobré duše", které se již mnoho let věnují práci pro Ligu proti rakovině, Helena Vomáčková a Eva Hrnčířová, samy onkologické pacientky. Dlouholetým předsedou pobočky v Náchodě je MUDr. Vladimír Müller, fotodokumentaci v ulicích pořizuje Ing. Helena Plichtová. Veliký dík také patří pracovnicím a pracovníkům České pošty Náchod a depa pod vedením paní Toholové, Šedivé a Novákové, kteří po své pracovní době a nad rámec svých povinností spočítali obsah vybraných pokladniček, zpracovali jednotlivé výčetky a dovezli pokladničky ze sídla náchodské ligy a zpět.

Za pomoc při sbírce nabízejí členové Ligy proti rakovině Náchod pro studenty středních škol preventivní přednášky. V této oblasti se náchodské sdružení může pochlubit pozoruhodnými výsledky. V loňském roce její členové proškolili na devíti přednáškách celkem 291 středoškoláků a také 32 pedagogů. Součástí přednášek je vždy i nácvik samovyšetření pro prevenci rakoviny prsu na fantomových modelech. Další významnou součástí činnosti náchodské Ligy jsou školami velmi žádané odborné přednášky MUDr. Vladimíra Müllera o vzniku a příčinách rakoviny pod názvem Rakovina je choroba genů.

Prostě – opět se potvrzuje, že náš region je oblastí, kde lidem není zdraví lhostejné a kde má Květinový den každoroční vstřícné přijetí a podporu. Zároveň je také důležité, že významná část výtěžku sbírky se vždy vrací zpět, například pro Hospic Anežky České v Červeném Kostelci.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře