Sobota 20.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Válečné události na Bohdašíně a Končinách neformálně připomněla společná vycházka

Válečné události na Bohdašíně a Končinách neformálně připomněla společná vycházka

Email Tisk PDF
seznam článků
Válečné události na Bohdašíně a Končinách neformálně připomněla společná vycházka
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Všechny strany

vy1V roce, kdy si připomínáme 70 let od konce 2. světové války, byla v Červeném Kostelci uspořádána již druhá veřejná akce připomínající válečné události a osobnosti válečných let minulého století v našem městě. Po vydařené vzpomínce na gen. Kratochvíla jsme si mohli neformálně zavzpomínat na události na Bohdašíně a Končinách z r. 1942 při společné vycházce.

Vycházka, uspořádaná Klubem českých turistů ve spolupráci s městem Červený Kostelec, byla naplánována na den vítězství, tedy na pátek 8. května. Že byl tento termín šťastnou volbou, ukázalo hned páteční ráno, kdy se nad Červeným Kostelcem rozehnaly mraky a počasí slibovalo krásný den, dle vzpomínek Antonína Burdycha, jednoho z přednášejících na vycházce, "stejně krásný den jako tehdy, 8. května v r. 1945".

Vycházka započala ve 13 hodin na autobusovém nádraží, kde se sešlo zhruba 40 lidí všech generací. Mezi účastníky akce nechyběl starosta města Rostislav Petrák, organizátor vycházky Otto Ressl, pracovnice Regionálního muzea v Náchodě a autorka knihy Příběh odvahy a zrady popisující tehdejší události na Bohdašíně a Končinách Pavlína Švandová, ale také několik občanů našeho města v dobových nebo současných armádních uniformách.

Oficiálně byla vycházka zahájena u pomníku padlým, tzv. "legionáře", kde všechny uvítal starosta města spolu s předsedou Klubu českých turistů a kde byl také položen věnec. Odtud se účastníci vycházky, jejichž počet se rozšířil během výlet na cca 50, vydali k hrobu gen. Jana Kratochvíla. I zde starosta města položil na počest generálovy památky květinu a všichni si prohlédli upravný náhobek, odkrytý na březnové slavnostní akci, které se zúčastnil mj. i arm. gen. Petr Pavel.

U památníku na Bohdašíně přiblížila Pavlína Švandová osud Jiřího Potůčka Přítomní uctili hrdinství odbojářů a dalších padlých Účastníci vycházky za událostmi na Bohdašíně a Končinách

Dále trasa vedla zahradami a Souběžnou ulicí směrem k bohdašínskému památníku. Zde si slovo vzala odbornice na dané téma Pavlína Švandová, která ještě jako Pavlína Nývltová napsala knihu o putování radiotelegrafisty a člena výsadku Silver A Jiřího Potůčka-Tolara a prostřednictvím něho i tehdejší události na Bohdašíně a Končinách. Všem zúčastněným představila cestu odvážného parašutisty naším krajem až do Burdychova stavení, kam se po její příjemné přednášce a společném focení vydala také celá skupina.

Ke stavení, kde byl Jiří Potůček-Tolar gestapem odhalen, došli účastníci vycházky přes křižovatku "u sekyrkárny" a modelářské letiště. Na místě je už čekal pamětník událostí z r. 1942, tehdy osmiletý Antonín Burdych. Jeho poutavé vyprávění o tom, jak byl Jiří Potůček-Tolar odhalen, a o tragických osudech členů jeho rodiny i dalších lidí, doprovázelo až tíživé ticho. Po zhruba třičtvrtěhodině vzpomínek položil Antonín Burdych u pamětní desky svých rodičů a prarodičů květinu a to samé učinil místostarosta Richard Bergmann u památníku o pár metrů níže pod stavením, na místě, kde prchající Antonín Burdych st. pravděpodobně dostal první ránu ze zbraní gestapa a českých četníků.

Další cesta členů vycházky vedla polní cestou na Bednu a do kempu Brodský, kde byla vycházka ukončena. "Myslím si, že máme za sebou úspěšnou akci. A jsem spokojen i s účastí – na to, že v okolí probíhala řada jiných akcí, jako Poříčské toulky, sraz sokolů ve Studnici, se zde sešlo poměrně hodně lidí. Ti, kdo nedorazili, mohou litovat: zaprvé se nedozvěděli o tom, jaká byla tehdy skutečnost, zadruhé mohli navštívit obě památná místa v krásném počasí a poznat kus rodného kraje," zhodnotil akci pořadatel Otto Ressl.

Přizvukoval mu také Ondřej Gelbič, v uniformě svobodníka čs. letectva z r. 1937 (té modré). "Souhlasím s p. Resslem, byl jsem z toho nadšený. V porovnání s Náchodem, kde proběhlo jen bezduché položení věnců, byla tato procházka velmi příjemným počinem. Za obzvlášť vydařené považuji povídání s A. Burdychem a také samotný fakt, že jsme se mohli pohybovat na autentických místech tehdejších událostí. Když to vezmu kolem a kolem, pro nás, kteří jsme se účastnili v onen víkend asi pěti akcí, to byla ta nejpovedenější."

U bývalého Burdychova stavení promluvil pamětník událostí p. Antonín Burdych Památku svých rodičů a prarodičů i on uctil květinami Poslední zastávka: památník na Končinách

"Myslím, že to byl dobrý nápad, a i když nebudou příští roky jubilejní, mohla by se touto vycházkou založit nová tradice," navrhl na závěr Otto Ressl. Podobnou procházku budou také absolvovat žáci ze ZŠ V. hejny 22. června.

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře