Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Tři obce v Královehradeckém kraji si vysloužily Odpadového Oskara 2017

Tři obce v Královehradeckém kraji si vysloužily Odpadového Oskara 2017

Email Tisk PDF

102 11Horní Brusnice, Studnice a Hronov jsou obce, které v Královehradeckém kraji vyprodukovaly ve svých kategoriích nejméně směsného komunálního odpadu (na osobu a rok) a vydobyly si tím titul Odpadový Oskar 2017 Královehradeckého kraje.

První jmenovaná obec přitom dosáhla i na celorepublikový triumf. Skvělé výsledky svědčí o dobrém nastavení odpadového hospodářství, podmínek pro třídění, motivace občanů nebo třídění bioodpadu. Krajská úroveň soutěže navazuje na celorepublikovou soutěž Odpadový Oskar, jejíž výsledky oznámil spolek Arnika už začátkem července. Protože o celkových výsledcích mnohdy rozhodoval rozdíl jen několika málo kilogramů, zaslouží si krajští šampioni stejnou pozornost, jako ti celorepublikoví. Jejich praxe a zkušenosti mohou sloužit jako dobrá inspirace pro ostatní obce a města. Arnika rozdává Odpadové Oskary už potřetí.

"Nízká produkce odpadů v obcích není samozřejmost. Zájem o téma, pravidelná osvěta veřejnost a dobré nastavení celého systému nakládání s odpady v obci, to vše jsou předpoklady dobrých výsledků. Třídění odpadů může být samofinancovatelné či významně levnější než likvidace směsného odpadu na skládce či ve spalovně. Pokud tomu tak není, má obec ještě rezervy," komentuje výsledky obcí koordinátor soutěže Milan Havel.

Základním kritériem pro kvalifikaci obce do soutěže je produkce směsného komunálního odpadu pod 150 kg na osobu a rok. Tento limit organizátoři zvolili proto, že jde o hodnotu, které se běžně daří dosahovat v sousedních státech, v Česku ale tato meta stále není běžná. Oproti Rakousku a Německu je u nás totiž průměrná produkce směsného odpadu asi o třetinu vyšší. Rozhodovala přitom data vykázaná obcemi za rok 2015.

Výherci Odpadového Oskara 2017 v Královehradeckém kraji

Obce do 1000 obyvatel
Horní Brusnice s produkcí směsných komunálních odpadů 34,5 kg/ob. Obec v posledních letech výrazně zlepšila celý systém odpadového hospodářství. Zavedla například pytlový sběr plastů. Pomohla i osvěta obyvatel. Obec skončila na 1. místě v žebříčku za celou ČR.

Obce od 1001 do 5000 obyvatel
Studnice s produkcí směsných komunálních odpadů 72,9 kg/ob. Obec Studnice dlouhodobě vykazuje podprůměrnou produkci směsného komunálního odpadu. Přispívá k tomu i to, že za odpady domácnosti neplatí paušál na hlavu, ale že hradí skutečně vyvezený odpad. Úroveň recyklace v letech 2015 a 2016 přesáhla 50 %.

Města nad 5000 obyvatel
Hronov s produkcí směsných komunálních odpadů 95,6 kg/ob. Hronov se umístil v rámci ČR na 2. místě a patří mezi 3 města nad 5000 obyvatel s produkcí pod 100 kg/ob/rok.

V Královéhradeckém kraji je celá řada obcí a měst, které mohou sloužit jako příklad dobré praxe. V loňském roce byla Odpadovým Oskarem oceněna obec Mokré nejen za její nízkou produkci směsného odpadu, ale i přehledné publikování informací o nakládání s odpady v obecním zpravodaji (v letošním roce skončili v kategorii obcí do 1000 obyvatel na 2. místě). Dalším příkladem je městys Nový Hrádek (v kategorii obcí do 1000 obyvatel skončil v Královéhradeckém kraji na 3. místě od odborné komise ale obdržel celorepublikového Odpadového Oskara za inspirující příklad). Městečko nejenže recykluje 60 % svých komunálních odpadů, ale má nejmenší doloženou produkci odpadu (asi 1 litr na 1 osobu a den). To je 4x méně hodnota než je průměr. A konečně v kraji bylo oceněno město Dvůr Králové nad Labem (2. místo v Královéhradeckém kraji a letos oceněný příklad dobré praxe) za to, že motivuje své občany nejen odpady třídit ale také jim předcházet a za celkově dobré nastavení systému. Šlo by jmenovat i další (Horní Maršov, Častolovice, Třebechovice pod Orebem atd.).

Úspěšné obce sledují trendy, kterým se postupně budou muset přizpůsobit všichni. V roce 2020 tak například bude možné skládkovat pouze asi 100 kilogramů směsného odpadu na jednoho obyvatele. Na dohled jsou ale i další legislativní změny, na které budou obce muset reagovat.

"V rámci přechodu na tzv. oběhové hospodářství přijal v březnu letošního roku Evropský parlament ambiciózní cíle pro oblast odpadů. Navrhuje v roce 2025 recyklovat 60 % a v roce 2030 dokonce 70 % komunálních odpadů, v roce 2030 skládkovat max. 5 % komunálních odpad. Ač nepovažujeme úroveň recyklace pro odpadové hospodářství města a obcí za klíčový faktor, faktem je, že těchto výsledků ti nejlepší už dosahují," dodává k novinkám Havel.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře