Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Silný vítr se nevyhnul ani Náchodu

Silný vítr se nevyhnul ani Náchodu

Email Tisk PDF
seznam článků
Silný vítr se nevyhnul ani Náchodu
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

foto Hasiči Náchod 1Víkendový silný vítr zkomplikoval život také obyvatelům Náchoda a jeho příměstských částí. Především v důsledku mnoha popadaných stromů došlo k přerušení dodávky elektrické energie, řada domácností zůstala bez proudu několik hodin. Neprůjezdná až do včerejšího odpoledne zůstala komunikace mezi Babím a Pavlišovem, což zkomplikovalo i provoz městské hromadné dopravy.

"Během víkendu pomáhali s řešením událostí dobrovolní hasiči, městská policie i pracovníci technických služeb. A nebylo toho málo, potvrdilo se však, že spolupráce funguje velmi dobře, každá ze složek odvedla skvělou práci a jednotliví ať už hasiči, strážníci nebo pracovníci TS Náchod práci bezvadně koordinovali," upřesnil starosta Náchoda Jan Birke.

Celkem 22 dobrovolných hasičů z náchodské jednotky zajišťovalo od sobotního večera technickou pomoc u 12 případů způsobených silným větrem. Jednalo se převážně o popadané stromy na cesty. "V ulici Poděbradova jsme společně s příslušníky HZS zajištovali utržené oplechování na střeše. V ulici Zámecká spadl strom na elektrické vedení veřejného osvětlení, a to následně strhlo sloup veřejného osvětlení. Strom jsme rozřezali a sloup s veřejným osvětlením odstrčili z cesty," upřesnil některé z událostí velitel jednotky Tomáš Kavan. Po zásahu většinou předávali události k řešení pracovníkům TS nebo ČEZu, protože často došlo ke škodám právě na veřejném osvětlení a jeden strom poškodil i budovu mateřské školy na Plhově. Škoda jen na veřejném osvětlení se nyní odhaduje na cca 70 tis. Kč.

Silný vítr vyvracel i dopravní značky jako například v ulici Volovnice, na parkoviště u polikliniky nebo u okružní křižovatky U Itálie. Škody budou také na městské zeleni, zvýšené náklady si vyžádá také samozřejmě úklid města, které je v důsledku větru zaplaveno nepořádkem, popadanými větvemi a rozlétaným papírem po celém městě.

Vítr se nevyhnul ani městským lesům. V důsledku silných nárazových poryvů větru směrem od severovýchodu došlo v lesních porostech ke zvýšenému množství popadaných stromů prakticky na celém lesním majetku Města Náchoda. Jedná se převážně o vývraty nebo polovývraty ať již jednotlivých stromů nebo jejich skupin. "Rozsah větrné kalamity co do množství popadaného dřeva je k dnešnímu dni odhadem cca 1500 m3, ale toto číslo zřejmě nebude ještě konečné," uvedl Luboš Veverka, jednatel Lesů města Náchoda, s.r.o. Nyní probíhají práce na lesních cestách, které je nejdříve nutné zprovoznit, poté budou postupně práce přecházet do jednotlivých lesních porostů. V místech, kde bude právě probíhat těžba a přibližování dřeva, budou pro výstrahu případným zvědavcům instalovány informační štítky a páska.

"Vzhledem k tomu, že lesy okolo Náchoda mají statut lesů zvláštního určení se zvýšenou rekreační funkcí, je na místě a dovolím si proto informovat všechny občany o zvýšeném nebezpečí při pohybu po lesích. Ještě lépe bych doporučil, aby návštěvu lesa na krátký čas omezili a nevystavovali se tak zbytečnému riziku," upozornil starosta Jan Birke. Celková výše všech škod se v tuto chvíli vyčísluje a probíhají jednání s pojišťovnami o jejich likvidaci.

Foto Hasiči Náchod a Lesy města Náchoda

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře