O budoucnosti náchodské nemocnice jednalo vedení kraje, města a zdravotnického holdingu. Hejtman ujistil, že rekonstrukce zdravotnického zařízení je pro kraj prioritou, na níž zaměří všechny své síly.
Oblastní nemocnice Náchod hostila setkání vrcholných představitelů kraje, města a zdravotnického holdingu s jejím vedením i zástupci nemocničního personálu. Lékaři dali najevo své obavy ze současného stavu a nejasné budoucnosti, ale krajští radní přítomné ujistili, že jiná cesta než urychlená rekonstrukce nemocnice v původně plánovaném rozsahu není pro vedení Královéhradeckého kraje akceptovatelná. Vedle toho se podnikají i další kroky ke zlepšení ekonomické stability špitálu.
"Nové vedení zdravotnického holdingu zajistí výrazné snížení ztrátovosti krajských nemocnic. Náchodské nemocnici navíc poskytlo pětimilionovou půjčku na nákup nových přístrojů. Vedle toho je k dispozici ještě desetimilionová rezerva na havarijní stavy a stejně vysoká částka z evropských fondů. Všechny tyto prostředky zajistí udržení běžného provozu nemocnice v plném rozsahu," ujistil Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje.
Při následné tiskové konferenci se přítomní novináři pochopitelně zajímali o to, co je příčinou zpoždění plánovaných stavebních prací. "Vliv mělo hned několik faktorů. Nejdříve to bylo šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které vše zpozdilo minimálně o rok. Mezitím se změnil zákon o zadávání veřejných zakázek. Ten nařizuje nejdříve vypsat výběrové řízení na zhotovitele prováděcí dokumentace. Teprve až potom je možné vybírat samotnou stavební firmu. Situaci nám neulehčil ani přístup některých dodavatelů," řekl dále hejtman a ujistil, že Královéhradecký kraj má pro zahájení stavebních prací dostatek finančních prostředků.
Na zdárném průběhu rekonstrukce se chce podílet i samo město Náchod. "Oblastní nemocnice je pro nás klíčovým zaměstnavatelem a stěžejním zařízením vůbec. S vedením kraje jsme se proto dohodli na těsnější spolupráci při dohledu nad realizací této zakázky," uvedl Jan Birke, starosta Náchoda.
Plány na celkovou rekonstrukci oblastní nemocnice mají být realizovány v nejkratším možném termínu. Zemní práce by tak měly být zahájeny ještě v roce 2015 a vše by se mělo stihnout v horizontu dvou a půl roku.
"Péče poskytovaná v krajských zdravotnických zařízeních musí být na úrovni 21. století. Podnikáme všechny kroky k tomu, abychom ji zajistili. Vím, že současná situace zdravotního personálu není lehká, ale pevně doufám, že ji přijme s pochopením," doplnila Jana Třešňáková, krajská radní pro oblast zdravotnictví.
Dotazy směřovaly i k tomu, zda zhruba miliardovou investicí do náchodské nemocnice neutrpí rozvoj ostatních zařízení. To hejtman rezolutně vyloučil a uvedl konkrétní případy z minulých let, kdy do ostatních nemocnic plynuly stamilionové částky.