Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Referendum o náchodské Tepně bude v listopadu

Referendum o náchodské Tepně bude v listopadu

Email Tisk PDF

teopNáchodské zastupitelstvo v pondělí 22. září schválilo návrh na konání místního referenda. Hlasovat se bude o obou otázkách, které předložil přípravný výbor. Termín zastupitelé stanovili na sobotu 22. listopadu 2014.

Referendum má město zavázat k tomu, aby dané pozemky za cenu v místě a v čase obvyklou vykoupilo, pokud na to jejich současný majitel přistoupí. Druhá otázka pak po samosprávě chce, aby v územním řízení se stavbou hypermarketů nesouhlasila a trvala na funkčně smíšeném charakteru území, blokové zástavbě a uliční síti. Přestože se o oprávněnosti druhé otázky vyskytly pochybnosti, hlasování zastupitelů dalo jednoznačně za pravdu přípravnému výboru a potvrdilo, že i o tomto problému lze místí referendum konat.

Součástí návrhu byl také termín konání referenda. Aby byl výsledek hlasování závazný a náklady na organizační zajištění, odhadem cca 220 tisíc, nepřišly vniveč, je nutná účast alespoň 35 % voličů. Proto přípravný výbor navrhoval, aby se referendum konalo během komunálních voleb v říjnu. "Kdekoli bylo referendum vyhlášeno v nevhodném termínu, 35 procent oprávněných voličů nedorazilo. Tolik voličů se často nesejde ani u běžných voleb, u těch posledních byla například účast pouhých 18%. Vyhlásit referendum samostatně na víkend je poměrně spolehlivý způsob, jak eliminovat jeho výsledek," říká zastupitel a člen přípravného výboru Michal Kudrnáč.

"Kvůli obavám z nízké účasti jsme dokonce zvažovali i možnost spojit referendum s nejbližšími volbami, které budou následovat po těch komunálních. Touto cesto se vydalo například Brno, kde proběhne referendum o plánovaném přesunu nádraží. Nicméně čekat dva roky na další volby je také velmi nešťastné řešení. Na rozdíl od situace v Brně se v našem případě dá stěží odhadnout, jak se situace v nejbližší době vyvine," říká člen přípravného výboru Jan Ježek.

Termín referenda tak nakonec vedení města navrhlo na sobotu 22. 11. 2014 a zastupitelstvo jej schválilo. "Zvolený termín považujeme za nešťastný. Obáváme se, že požadovaná hranice 35% účasti, což v Náchodě představuje více než 5 700 voličů, nebude dosažena. Přesto samozřejmě napneme všechny síly k tomu, aby Náchoďáků dorazilo co nejvíc," říká další členka přípravného výboru Alice Horová. „Jde přece o budoucnost města, jednohektarová přízemní krabice v centru a další tisíce aut v ucpaných ulicích, to se musí na kvalitě života v Náchodě projevit velmi negativně," dodává.

Sběr podpisů pod návrh na referendum započal v polovině června jako reakce na dubnové zasedání zastupitelstva, které plánovanou výstavbu hypermarketů v podstatě odsouhlasilo. Rada města krátce předtím poskytla investorovi souhlas s užíváním důležitých městských pozemků pro zásobování kamiony. Celkem byly městskému úřadu předány listiny s 2 023 podpisy, z nichž 1 670 jich bylo uznáno platnými. Nejčastějším nedostatkem bylo neúplné datum narození.

"Neplatných podpisů bylo kolem 17 a půl procenta. Pro srovnání – v případě prezidentských voleb měl první z kandidátů, Miloš Zeman, neplatných cca 22% a v už zmiňovaném Brně bylo vyškrtáno téměř 37% podpisů. Náš návrh tak lze přiřadit k těm s nejmenším počtem neplatných podpisů. Úředníkům městského úřadu, pověřeným kontrolou podpisů, bychom chtěli tímto poděkovat za korektní a rychlý přístup při kontrole podpisových archů a při odstraňování dalších nedostatků", shrnul situaci Ježek.

Foto Vojtěch Bílek,zdroj www.nachodskyswing.cz

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře