Úterý 23.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Proměna Kuksu: Do obce i hospitalu se díky dotacím investovaly stamiliony korun

Proměna Kuksu: Do obce i hospitalu se díky dotacím investovaly stamiliony korun

Email Tisk PDF
seznam článků
Proměna Kuksu: Do obce i hospitalu se díky dotacím investovaly stamiliony korun
Strana 2
Všechny strany

hhoPo dvacetiměsíční rekonstrukci budou moci návštěvníci znovu obdivovat krásy jedné z nejvýznamnějších barokních památek, Hospitalu Kuks. Poprvé otevře své brány veřejnosti o víkendu 28. – 29. března. Slavnostní přestřižení pásky za účasti předsedy vlády Bohuslava Sobotky nebo ministra kultury Daniela Hermana se ovšem konalo už v pondělí. Uzavřely se tak dvě velké kapitoly investic, díky kterým se do národní kulturní památky Hospitálu Kuks i do samotné obce Kuks investovaly stamiliony korun.

Projekty rekonstrukce hospitálu i dalších objektů v obci Kuks jsou ve finále. Slavnostní ukončení proběhlo v pondělí střižením pásky za účasti předsedy vlády Bohuslava Sobotky či ministra kultury Daniela Hermana. Jednalo se o projekty svým rozměrem v oblasti památkové péče unikátní.

"Hospital Kuks je specifické místo právě tím, že se zde podařilo ve spolupráci státu, kraje a obce skloubit čerpání evropských projektů a evropských prostředků z několika zdrojů," pochválil projekty, které v areálu celého Kuksu proběhly, premiér Bohuslav Sobotka. "Královéhradecký kraj tak může být úspěšným příkladem místa, kde se daří čerpat evropské dotace. Vždyť do obce, kde žije jen 250 obyvatel, zamířilo díky evropským projektům více jak 600 milionů korun," shrnuje hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Centrum obce se převléklo do nového

První novinky zaznamenají návštěvníci hned při příjezdu, třeba když přijedou na kole po nové cyklostezce od Hradce Králové. "Kromě opravených barokních domů jsou v obci nově vydlážděné všechny cesty, historická schodiště a kašny s lázeňskými prameny," říká Filip Košťál, projektový manažer Revitalizace KUKS o.p.s., která měla obnovu centra obce na starosti. Vznikl zde také vycházkový okruh s informačními panely a turistickou aplikací, která slouží jako průvodce po památkách. Hotové je Rentzovo muzeum i nové turistické informační centrum s apartmány pro turisty.

Za obnovu historických domů na druhém břehu odpovídala právě Revitalizace KUKS o. p. s., jejímž spoluzakladatelem je spolu s obcí Kuks i Královéhradecký kraj. Rekonstrukce bývalých barokních lázní probíhala souběžně s opravami Hospitálu Kuks a vyšla zhruba na 200 milionů korun. Zdrojem dotací byly vedle Královéhradeckého kraje i Regionální operační program Severovýchod nebo Operační program přeshraniční spolupráce ČR – PR.

Novinky Hospitalu Kuks

Rekonstruovaná národní kulturní památka nabídne turistům hned několik novinek. Vedle nové expozice muzea farmacie to budou obnovené interiéry památky, renovované nádvoří a v neposlední řadě bylinková zahrada za hospitálem. Restaurátoři navíc nedávno dokončili opravu nově objevených nástěnných maleb z cyklu "Tanec smrti". Do národní kulturní památky se investovalo více jak 400 milionů korun.

"Hospital Kuks, dominanta barokního areálu hraběte Františka Antonína Šporka se otevírá po komplexní obnově, při níž díky podpoře z Integrovaného operačního programu získala zpět svůj lesk a s ním i nové využití. Projekt Kuks – Granátové jablko umožnil Národnímu památkovému ústavu opravit areál hospitálu vzorově a zcela podle zásad památkové péče. Zároveň znamená oživení celého areálu památky a jeho naplnění kulturními programy a vzdělávacími aktivitami, vážícími se k dějinám či původnímu využití hospitálu," shrnuje Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ).

Foto archiv Hospital Kuks

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře