Sobota 20.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Projekt Archa pomáhá v Náchodě nejen s doučováním

Projekt Archa pomáhá v Náchodě nejen s doučováním

Email Tisk PDF

dokoranNapsat domácí úkol, zopakovat učivo před písemkou či ústním zkoušením, napsat referát nebo ročníkovou práci a celkovou přípravu do školy, zvládají sociální pracovníci a dobrovolníci z Dokořán z.s. v projektu Archa se svými klienty v Náchodě. Žákům, studentům a jejich pomocníkům z Archy nyní začal nový školní rok.

"Aktivitu Archy bych nazvala pomocí se záležitostmi okolo vzdělávání dětí. Doučování je jen jednou z částí pomoci. Pomáháme dětem a studentům, ale i jejich rodinám v případě, že si se školní činností doma nevědí rady," říká šéfka neziskovky Dokořán v Náchodě Michaela Pišlová.

Nezisková organizace Dokořán působí v Náchodě 20 let. Jejím posláním je poskytování sociálních služeb a realizace volnočasových programů. Kvůli tomu byla založena, a po celou dobu aktivně funguje, sociální služba Archa. Program Archy poskytuje pomoc rodinám s dětmi z Náchoda a blízkého okolí, které se nacházejí v nepříznivé sociální situaci a žijí převážně v sociálně vyloučených lokalitách. Archa pomáhá dětem ve věku 6 až 18 let nastartovat nový a kvalitní život.

S novým školním rokem jsou pracovníci Archy opět připraveni pomoci žákům, studentům i jejich rodinám zvládnout další školní rok. Dokořán spolupracuje například se ZŠ T.G. Masaryka, ZŠ Komenského, ZŠ Staré město nebo se ZŠ Plhov v Náchodě. Ze středních škol Dokořán spolupracuje s BPA Malé Svatoňovice a SOŠ Sociální v Náchodě, díky skvělému přístupu z řad učitelů i vedení škol.

Novinkou v tomto projektu jsou pravidelné schůzky žáka nebo studenta, rodiny, třídního učitele a sdružení samotného. Bude se hodnotit, co se žákovi nebo studentovi povedlo a co tak povedené již nebylo a rovnou se vytvoří plán, jak dítěti nejlépe a nejrychleji pomoci. Dochází k ucelenému oběhu informací a i díky této spolupráci se dětem vrací sebevědomí a motivace.

"Věříme, že se k projektu Archy zapojí i ostatní základní a střední školy nejen v Náchodě. Naši klienti studují na školách i v dalších městech například v Malých Svatoňovicích nebo Novém Městě nad Metují. Pokud bude spolupráce pokračovat dosavadním způsobem, podaří se nám to, čemu se v současnosti říká "síťování služeb"," říká Michaela Pišlová. Jinými slovy se Dokořánu daří spolupracovat s řadou odborníků a institucí, kterých se péče o dítě týká, od škol přes sociální odbor až po volnočasové organizace.

A co je další náplní Archy? Projekt zprostředkovává kontakt mezi rodiči a školou v situacích, kdy si rodiče nejsou jistí, jak vyřídit potřebné záležitosti a potřebují poradit nebo podpořit. Neziskovka pomáhá s žádostmi o stipendia nebo s nadačními příspěvky na různé volnočasové aktivity pro nadané studenty. Samotné doučování probíhá každé odpoledne ve školním týdnu mimo středy. Středa je totiž určena právě pro rodiče. Oblíbenou částí doučování žáků je čtení. Žáci nejenom vybraný text přečtou, ale provedou i rozbor svými vlastními slovy. Nejdůležitější podle neziskovky Dokořán je, že ač je aktivita dobrovolná, žáci a studenti se do ní aktivně zapojují, protože je to baví a cítí také větší zodpovědnost za svůj život, což je motivuje na sobě pracovat.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře