Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Představitelé města Náchoda si připomněli oběti všech válek

Představitelé města Náchoda si připomněli oběti všech válek

Email Tisk PDF
seznam článků
Představitelé města Náchoda si připomněli oběti všech válek
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

dob1Představitelé města Náchoda, starosta Jan Birke a místostarosta Tomáš Šubert, společně se členy Českého svazu bojovníků za svobodu v pondělí 11. listopadu v 11 hodin opět po roce připomněli oběti všech válek a zúčastnili se tradiční pietní akce uctění památky obětí válečných konfliktů u památníku na Dobrošově.

Památku válečných obětí uctili všichni společně položením květin u památníku. V prostorách Jiráskovy chaty na Dobrošově poté pronesli krátké projevy za město Náchod starosta Jan Birke a za účastníky odboje Milan Andres. "Dnešní den je připomínán od roku 2001. Jsem rád, že se každoročně scházíme u památníku na Dobrošově, abychom společně zavzpomínali na válečné hrdiny a oběti a především, abychom stále připomínali dalším generacím, že mír není samozřejmostí," uvedl ve svém projevu starosta a zdůraznil význam tohoto pietního aktu.

Proč 11. listopad vysvětlila tisková mluvčí Náchoda Nina Adlof: "Tento den byl vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 v 11 hodin 11 minut zazněla poslední salva při podpisu příměří mezi spojenci a Německem ve vlakovém voze Le Francport u severofrancouzského města Compiégne. Tímto aktem byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Symbolem dne veteránů se stal květ vlčího máku. Ten jako symbol pro padlé vojáky poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 symbolizoval vlčí mák sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům. Proč právě vlčí mák je symbolem krve prolité na bojištích? Vysvětlení z čistě botanického hlediska je jednoduché. Vlčí máky kvetou v době, kdy jiné rostliny v okolí jsou mrtvé. Semena vlčích máků odpočívají v půdě řadu let, a když nejsou nablízku konkurenční rostliny, vyraší. A právě půda na bojištích rozbrázděných a přerytých bombami a granáty, se silnou koncentrací vápence ze zdevastovaných budov působila jako katalyzátor pro vyrašení vlčích máků."

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře