Neděle 16.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Před 80 lety její stavbu ukončila válka, nyní se pevnost Dobrošov dočká rekonstrukce

Před 80 lety její stavbu ukončila válka, nyní se pevnost Dobrošov dočká rekonstrukce

Email Tisk PDF

dobrosovV Dobrošově na Náchodsku by již v červnu mohla začít dlouho očekávaná rekonstrukce místního pevnostního komplexu. Královéhradecký kraj zde hodlá proinvestovat více jak 90 milionů korun. Turisticky oblíbená památka by se tak měla dočkat řady zatraktivnění. Kraj nyní vypisuje tendr na stavební práce.

"Kromě rekonstrukce vnitřních prostorů chceme vybudovat i návštěvnické centrum, které zpříjemní návštěvu této národní kulturní památky. Pevnost Dobrošov je turisticky velmi vyhledávaná a zázemí pro návštěvníky zde prostě chybí," sdělila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za školství, kulturu a sport.
Krajská rada nyní schválila vypsání výběrového řízení na stavební práce za bezmála 74 milionů korun. Ty se dotknou jak komplexu krytů a podzemních chodeb, tak vstupní haly a sálů s expozicemi. Zrekonstruováno bude i zázemí pro zaměstnance či příjezdová cesta a parkoviště.

"Revitalizace návštěvnické trasy bude čítat stavební úpravy nadzemních objektů Zelený, Můstek, Jeřáb, Polsko ale i podzemních prostorů mezi Můstkem a Zeleným. Restaurátorské práce budou provedeny specialistou – restaurátorem s povolením ministerstva kultury. Navržený postup bude muset předem odsouhlasit Památkový ústav a odbor kultury a památkové péče krajského úřadu," nastiňuje další průběh náměstkyně Berdychová.

Pevnost Dobrošov je ve vlastnictví Královéhradeckého kraje od roku 2015, kdy ji kraj bezplatně převzal od Armády České republiky. O převod přitom usiloval od roku 2003. Provoz pevnosti už několik desetiletí zajišťuje Regionální muzeum v Náchodě.
"Pevnostní komplex v Dobrošově je turisticky atraktivní památka, kam ročně zavítá na 30 tisíc návštěvníků. Je to dědictví, o které musíme pečovat a připomínat jeho význam veřejnosti. Plánovaná modernizace je přesně tím krokem, který to umožní," zhodnotil krajskou investici radní pro cestovní ruch Pavel Hečko.

Královéhradecký kraj hodlá do pevnosti Dobrošov investovat dohromady více jak 94 milionů korun. Devadesát procent této částky pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), přičemž kraj celou investici předfinancuje. Příslib evropské dotace kraj obdržel v říjnu minulého roku.

Pevnost Dobrošov vznikla na obranu národa před druhou světovou válkou. Její stavba byla za protektorátu ukončena a pevnost byla uzavřena. První návštěvníci do ní vstoupili až v roce 1969. V roce 1995 byla prohlášena národní kulturní památkou.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře