Neděle 14.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Poplatek za svoz odpadu v Náchodě se od příštího roku prodraží, ale pouze opozdilcům

Poplatek za svoz odpadu v Náchodě se od příštího roku prodraží, ale pouze opozdilcům

Email Tisk PDF

odpad

Výběr poplatku za svoz odpadu se v Náchodě řídí obecně platnou vyhláškou, kterou se náchodští radní rozhodli pro příští rok aktualizovat. Doposud musí všichni obyvatelé města Náchoda platit 500 korun ročně. Při úhradě do 31. března běžného roku mají platící občané slevu a platí pouze 450 korun.

"Z tohoto poplatku je hrazena větší část nákladů, které Město Náchod vynakládá na tuto činnost. Pro představu v roce 2011 náklady dosáhly na jednoho obyvatele výše 638 korun a rozdíl mezi objemem vybraných poplatků a vynaloženými náklady je financován z městského rozpočtu," upřesnil vedoucí odboru správy majetku a financování MěÚ Náchod Ladislav Šimek.

"Bohužel v letošním roce se výrazně zvýšil počet neplatičů. Ti z různých důvodů neuhradili poplatek za odpady (splatný nejpozději k 30. září), který činí v přepočtu 1,40 Kč/denně. Je alarmující, že ve srovnání s průměrem minulých let se počet neplatičů zvýšil o více téměř 600 osob. Začátkem listopadu jsme evidovali více než 2 000 dlužníků za rok 2012," komentoval situaci starosta Jan Birke.

Pro rozpočet města to pak má negativní dopad v podobě nákladů přesahujících jeden milion korun. "S tím už musíme něco dělat. Nechceme však potrestat ty, kteří řádně a včas poplatek každoročně hradí, proto si myslím, že návrh, na kterém se shodli všichni zástupci Čtyřkoalice a který jako rada doporučujeme ke schválení zastupitelstvu města 10. prosince 2012, je spravedlivý a především motivující," upřesnil záměr starosta Jan Birke.

Podle informace městské tiskové mluvčí Niny Adlof se navrhovaný systém výběru poplatku nijak nedotkne těch, co zaplatí včas. Navrhovaná sazba poplatku je stanovena na 650 Kč/rok, pokud ho však občané uhradí do konce února, získají slevu 200 korun, zaplatí tedy stejně jako v letošním roce 450 korun. Ti co uhradí od 1. března do 31. května, budou mít slevu 150 korun, pokud tedy uhradí poplatek najednou (což je podmínkou pro získání slevy v obou případech), zaplatí 500 korun.

"Chceme tímto způsobem občany především motivovat k tomu, aby uhradili poplatek včas, čímž mohou výrazně ušetřit. Zároveň si od toho slibujeme snížení počtu neplatičů a zlepšení výběru poplatku," dodal starosta Jan Birke.

Ti, kteří nezaplatili poplatek za svoz odpadu za rok 2012, mají v současné době možnost uhradit už částku navýšenou o penále ve výši 250 korun, a to do konce roku 2012. Město Náchod při delší prodlevě s neplacením bude muset od případných neplatičů tuto platbu nekompromisně vymáhat, a to i s využitím exekucí.

Foto Wikimedia Commons Maksim

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře