Policisté náchodského územního odboru v pátek na bilanční tiskové konferenci seznámili veřejnost s bezpečnostní situací v regionu a výsledky boje s kriminalitou za rok 2014. Náchodští policisté se mohli pochlubit nejlepší objasněností za posledních 5 let, uplynulý rok se jim podařilo objasnit o 8,1 procent více trestných činů než v roce předcházejícím, což znamená více než 100 vyřešených případů navíc.
Nejzávažnější majetkové a násilné případy roku 2014
Zástupci vedení územního odboru přednesli novinářům nejen statistiky, které hovořily o 2147 spáchaných trestných činech a 1268 objasněných v celém regionu, ale také připomněli ty nejzávažnější případy loňského roku, jako sérii 18 vloupání do objektů občanů Broumova a dopadeného 19letého mladíka, 5 vykradených zahrádkářských kolonií pachateli z Polska se škodou přesahující 120 tisíc korun a v neposlední řadě i objasněných 32 případů krádeží jízdních kol na Náchodsku, Hradecku a Pardubicku jedním mužem a ženou, kde škoda přesáhla 600 tisíc korun. Přes 10 jízdních kol, která jinak pachatelé exportovali do ciziny, se podařilo zajistit a během února budou vrácena majitelům. Připomněli také objasněné požáry čtyř objektů na Teplicku nad Metují, chyceného násilníka, který chtěl násilím vtlačit do auta ženu v Novém Městě nad Metují, vypátraného lupiče, co okradl dvě ženy v Hronově, či zastřeleného muže, jehož kamarádka se domnívala, že pistole, s níž manipuluje, není nabitá.
Policisté na silnicích
Policisté dále referovali o výsledcích v dopravě, zejména zmínili vyšší počet dopravních nehod a jejich následků, kdy v roce 2014 vyjížděli k 751 nehodě, tj. o 33 více než v předchozím roce a o tři osoby také stoupl počet usmrcených z 5 na 8. Nejčastějšími příčinami dopravních nehod byl způsob jízdy - 400 nehod, nedání přednosti v jízdě - 114 nehod, a rychlost - 109 nehod. V rámci dohledu nad silničním provozem, policisté přistihli 183 osob za volantem pod vlivem alkoholu a 56 osob pod vlivem drog.
Stále stoupá informační kriminalita
Poměrně významnou složkou trestné činnosti je i hospodářská kriminalita, a to zejména informační, kdy rok od roku stoupá počet internetových podvodů a další trestné činnosti páchané za pomoci výpočetní techniky. Kriminalisté za rok 2014 prezentovali případy podvodů na inzertních serverech, kdy například dvojice z Broumovska podvedla minimálně 180 lidí z celé ČR, se škodou přes 500 tisíc korun, případ zneužití přístupových dat k internetovému bankovnictví po "aktualizaci osobních dat" a krádež z konta, či zneužití dat k platební kartě po platbě na nezabezpečených internetových stránkách nebo zneužití cizího profilu na sociálních sítích. V těchto třech naposled jmenovaných případech se škody pohybovaly v desetitisících a pachatel pro policisty zatím zůstává neznámý.
Nezapomněli jsme ani na prevenci
Důležitou součástí policejní práce ale je i prevence, a proto policisté připomněli množství akcí, které věnovali dětem i dospělým, jako besedy ve školkách a školách, Den s policií, Zebra se za tebe nerozhlédne a další. Vyzdvihli také profesionální práci krizových interventů a vyjednavačů, kterých má ve svém středu náchodský územní odbor hned několik a připomněli záchranu sebevraha nad mostem v Jaroměři, ale také desítky poskytnutých psychologických pomocí obětem a svědkům tragických událostí na Náchodsku.
Důležitou součástí policejní práce je i spolupráce s městy a obcemi
Při hodnocení výsledků své práce policisté nezapomněli ani na pochvalu zástupcům samospráv za spolupráci, kdy za nadstandardní označili tu se starostou Náchoda. Nakonec se vedoucí odboru plk. David Fulka zmínil o rekonstrukci budov, kterou Územní odbor Náchod prošel a o ještě očekávané opravě střech. Vyzval též zájemce o práci u policie na Policku a Broumovsku, aby si podali přihlášku a rozšířili řady mužů a žen zákona.