Pondělí 26.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Počet vypůjčených knih a periodik v červenokostelecké knihovně přesáhl vloni 115 tisíc

Počet vypůjčených knih a periodik v červenokostelecké knihovně přesáhl vloni 115 tisíc

Email Tisk PDF
seznam článků
Počet vypůjčených knih a periodik v červenokostelecké knihovně přesáhl vloni 115 tisíc
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

kn2Městská knihovna v Červeném Kostelci číselně vyjádřila provoz za uplynulý rok. Za rok 2013 bylo například vypůjčeno více jak 115 tisíc knih či periodik. Přes 50 tisíc výpůjček bylo prodlouženo. Do fondu knihovny přibylo přes 1 500 titulů, knihovna uspořádala přes 130 akcí pro veřejnost atd..

Ale vezměme to popořadě. Městská knihovna disponovala na konci loňského roku 44 374 tituly. V tomto číslo bylo započítáno 1 537 nových titulů a 886 vyřazených. Za zmínku stojí fakt, že téměř polovina titulů z knihovního fondu (20 107) vzdělává své čtenáře – je řazena do kategorie naučné literatury. Knihovna také disponuje 149 CD, přiloženým ke knihám, a 78 elektronickými dokumenty.

Dveře do městské knihovny se otevřely v průběhu roku 2013 celkem 20 613×. Nejčastěji za kliku brali registrovaní uživatelé, kterých knihovna eviduje 1 320. Potěšitelné je číslo registrovaných čtenářů do 15 let: 433. Řada lidí, přesněji 2 016, se ale také zúčastnila kulturních akcí a akcí pro veřejnost, kterých knihovna vloni pořádala 134.

A co si lidé nejčastěji půjčovali? Krásnou literaturu, a to v poměru 3:1 vůči naučné literatuře. Ze 115 811 výpůjček si čtenáři nad 15 let půjčili 57 280 titulů beletrie a 18 284 titulů naučné literatury. U dětí se uvedený poměr ještě zvyšuje: krásná literatura je zlákala celkem 12 450×, zatímco naučná literatura pouze 3 226×. Za zmínku stojí, že čtenáři často přeceňují své schopnosti. Z uvedeného počtu vypůjčených titulů jich dobrá polovina (50 255) musela být prodloužena.

Městská knihovna také plní náročnější požadavky, než je běžné půjčování knih. Sama vyřídila za minulý rok 115 požadavků na zaslání titulu jiným knihovnám a sama žádala ostatní knihovny o 28 titulů (z toho dvakrát do zahraničí). Knihovna nabízí také elektronické služby. Webová stránka knihovny zaznamenala za loňský rok 62 747 přístupů. 5 225× lidé hledali v elektronickém katalogu. To mohli uskutečnit i na jednom z devíti počítačů, kterými knihovna disponuje.

"Z uvedených čísel se každý rok snažím vyčíst, kam vývoj v naší knihovně kráčí. Vloni si např. lidé často prodlužovali výpůjčky více z domova, takže fyzický přísun lidí se zmenšil. Využívají také více naše elektronické služby," vysvětlila ředitelka Marcela Fraňková.

Všechny výše uvedené služby zajišťují pouhé čtyři zaměstnankyně. "Naše knihovnice nejenže přesně vědí, co mají dělat, ale také ochotně komunikují s lidmi a snaží se jejich požadavkům vyhovět," dodala vedoucí knihovny.

Foto archiv knihovny, Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře