Neděle 15. března 2015 bude v kronice města zmíněna jako jeden z nejvýznamnějších dnů letošního roku. Po pětadvaceti letech město důstojně uctilo památku červenokosteleckého významného občana gen. Jana Kratochvíla. Slavnostní akce spojené s odhalením jeho nové náhrobní desky se zúčastnila řada regionálních osobností, ale také např. arm. gen. Petr Pavel nebo vojenský historik Martin Vaňourek. Pietnímu aktu přihlížela skvělá účast veřejnosti – mezi dvěma a třemi stovkami lidí.
V neděli 15. března 2015, tedy přesně v den 40. výročí úmrtí Jana Kratochvíla, zazněl úderem 13. hodiny povel velitele čestné jednotky k pochodu. Členové Spolku vojenské historie TS-20 Pláň, Čs. obce legionářské a Klubu vojenské historie Nymbursko, oblečeni do dobových uniforem, zamířili směrem k pomníku padlých, což byl signál k zahájení akce, na kterou někteří občané Červeného Kostelce čekali pětadvacet let. K důstojnému uctění památky generála Jana Kratochvíla, držitele třinácti vojenských vyznamenání a hodností, generála nahrazeného ve velení 1. čs. armádního sboru během karpatsko-dukelské operace Ludvíkem Svobodou a téměř 30 let občana Červeného Kostelce.
"Dalo by se říct, že se jednalo o splacení dluhu. Když myšlenka uspořádat pietní akt od Milana Hrušky zazněla, rádi jsme se jí chopili a myslím, že výsledek byl velmi důstojný," uvedl pro Českou televizi starosta města Ing. Rostislav Petrák. Doplnil ho Milan Hruška, bývalý poslanec Federální shromáždění ČSFR a organizátor protestních akcí vůči komunistickému režimu ze sklonku 80. let: "O tento pietní akt jsme žádali již v roce 1989. Tehdejší okresní národní výbor to zakázal. Nicméně se tam přesto toho dne sešlo na dvě stě občanů Červeného Kostelce. Byl tam přes zákaz umístěn věnec panu generálu Kratochvílovi a bezprostředně poté jsme byli všichni pozatýkáni a vyslýcháni v Náchodě Státní bezpečností."
Národ by si měl budovat systém příkladů a vzorů
O tom, že význam této polozapomenuté osobnosti české vojenské historie je veliký, svědčí účast arm. gen. Ing. Petra Pavla, M.A., náčelníka Generálního štábu Armády České republiky: "Když jsem dostal pozvánku, zhodnotil jsem to jako velmi dobrý krok ze strany vedení města. Z profesního hlediska si myslím, že lidé jako gen. Kratochvíl si zaslouží, aby se o nich vědělo více, aby se připomnělo to, co pro tento stát udělali. Pokud budeme zapomínat na tyto lidi, můžeme očekávat, že budou zapomenuti i ti dnešní dobří, kteří si to zaslouží. Národ by si měl budovat takový systém svých příkladů a vzorů a ty by měly být dávány do popředí, aby se měla mladá generace k čemu vztahovat. A z osobní stránky má pro mě toto město jistou sentimentální příchuť, protože jsem zde trávil dětství a pravidelně se sem vracím za příbuznými."
Spolu s ním bohužel do Červeného Kostelce nedorazil vojenský historik plk. PhDr. Eduard Stehlík MBA, který se večer před konáním akce domluvil (podobně jako vzdálený příbuzný generála Kratochvíla Jan Kratochvíl). Jako náhradu za svoji osobu poslal do Červeného Kostelce por. Martina Vaňourka. Vedle těchto osobností naší armády se akce účastnila také neteř Jana Kratochvíla a představitelé našeho města, Náchoda či České Skalice, dále iniciátor akce Milan Hruška spolu s dalšími členy někdejšího Sdružení T. G. Masaryka, farář Petr Kubant a další. Svou cestu si také k pomníku, na hřbitov a následně do divadla na výstavu a besedu našly zhruba dvě až tři stovky lidí, ale také zástupci médií: přítomni byli např. redaktor ČT Vlastimil Weiner, který z Červeného Kostelce dokonce uskutečnil živé vstupy do zpráv na ČT1 a ČT 24 a reportáž do zpráv z regionů, dále zástupci Náchodského a Jičínského deníku a další.
Od české hymny k NATO
Celá akce byla oficiálně zahájena ve 13 hodin u pomníku. Zde starosta města přestavil přítomné osobnosti, byly položeny květiny u památníku padlých a zazněla česká hymna. Po jejím konci se průvod v čele s městskou dechovou hudbou, zajišťující po celou dobu hudební doprovod, vydal směrem ke hřbitovu a hrobu gen. Jana Kratochvíla se zakrytým náhrobkem, u něhož již stála čestná stráž.
Na hřbitově si vzal slovo farář Petr Kubant, který vyzdvihl především to, že gen. Jan Kratochvíl byl pohřben bez veškerých poct, a vyzval k modlitbě za celosvětový mír. Poté u hrobu promluvil arm. gen. Petr Pavel, který přiblížil život gen. Jana Kratochvíla a mj. zpochybnil důvody odvolání z velení 1. čs. armádního sboru. Vyjádřil také lítost nad tím, že si této osobnosti systém ani společnost nevážili. Po svém obsáhlém proslovu odkryl náhrobek a na počest generála Kratochvíla zazněla československá hymna. Poté se u hrobu vystřídali přítomné osobnosti našeho politického i vojenského života a nad hřbitovem zazněla čestná salva přítomných členů historických vojenských spolků.
Tím vlastní pietní akt skončil, akce Vzpomínka na gen. Kratochvíla však ještě zdaleka ne. Všichni přítomní se přesunuli do Divadla J. K. Tyla, kde si v malém sále mohli prohlédnout výstavu věnovanou gen. Janu Kratochvílovi a oběma světovým válkám a v 16.30 hodin se zúčastnit besedy s vojenským historikem Martinem Vaňourkem a náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky Petrem Pavlem.
Téměř dvouhodinová beseda proběhla ve svižném tempu, oba hosté se v informačně cenných i řečnicky skvěle zvládnutých odpovědích střídali a dotkli se řady témat počínaje vojenskou historií Červenokostelecka a konče blížícím se nástupem arm. gen. Petra Pavla do funkce předsedy vojenského výboru NATO. Několika otázkami se moderátor Ondřej Gelbič samozřejmě také zastavil u vzpomínané osobnosti gen. Jana Kratochvíla.
"S celou akcí jsem velmi spokojený. Jan Kratochvíl si ji zasloužil. A musím říct, že když jsem nesl věnec na hrob, cítil jsem zadostiučinění – především vůči bývalému vedení města, protože mě velmi mrzí, že tento akt byl zorganizován až tak pozdě po revoluci," zhodnotil celou akci iniciátor Milan Hruška. Se vzpomínkou byl spokojený i starosta města Ing. Rostislav Petrák: "Ano, myslím, že se celá akce podařila a byla důstojným připomenutím této naší významné osobnosti."
Město Červený Kostelec plánuje na tuto akci navázat květnovou výstavou, která bude pořádaná k výročí konce 2. sv. války, a červnovým pietním aktem, který uctí oběti událostí kolem výsadkové skupiny Silver A.
Foto Tomáš Kábrt, zdroj www.cervenykostelec.cz