Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Otevření zámecké lipové aleje na obranném valu

Otevření zámecké lipové aleje na obranném valu

Email Tisk PDF
seznam článků
Otevření zámecké lipové aleje na obranném valu
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

Lipová alej

V areálu zámku v Novém Městě nad Metují se 1. května 2019 nově otevře část zámecké zahrady, která byla po několik let skryta očím návštěvníků. Jedná se o lipovou alej, která se nachází na bývalém obranném valu.

Historie v těchto místech sahá nejspíše až do 16. století, kdy bylo město ve své severozápadní části opevněno hradbami, pětibokou baštou s dělostřeleckým patrem pro jedenáct děl a navazujícím valem, který v tomto místě pravděpodobně nahradil starší hradbu. Funkce tohoto opevnění byla značně prověřena mezi lety 1628–1648 vzbouřenými sedláky i Švédy, kteří odvezli z bašty devatenáct děl a symbolicky tak ukončili její obranné využití. Bašta byla v průběhu druhé poloviny 17. století v horní části údajně upravena na letohrádek. Po přestavbě roku 1737 začala být na dalších téměř dvě stě třicet let využívána jako špýchar. V této době byl již val přeměněn na park s dřevěným letohrádkem, který byl pro svůj špatný stav zbořen v roce 1841. Val je dodnes zakončen věží Zázvorkou, která sloužila jako městská šatlava k nápravě pachatelů lehčích zločinů a v jejímž sousedství se až do roku 1874 nacházela Krajská brána s padacím mostem.

V loňském roce rodina Bartoň-Dobenín spolu se Správou zámku intenzivně pracovala na realizaci projektu s názvem „Revitalizace prostoru valu a lipové aleje v areálu zámku Nové Město nad Metují“. Tento projekt spolufinancovala Evropská unie. Některé stromy ve špatném stavu bylo nutné z důvodu bezpečnosti pokácet, tři nejstarší lípy zde ale i nadále budou představovat svědectví dob dávno minulých. Díky nově vysazeným kusům počet dřevin oproti dřívějšku vzrostl.

V prostoru aleje byla restaurována socha sv. Václava, vznikly zde nové mlatové cestičky a byly vysazeny nové rostliny, například hortenzie. Novinkou bude osvětlení aleje, budovy špýcharu i věže Zázvorky, dále přítomnost bezpečnostní kamery a rozvod vody pro zavlažování. Práce byly ukončeny závěrem listopadu 2018. Celkové náklady přesáhly tři miliony korun a devadesát pět procent částky uhradila výše uvedená dotace.

Alej ponese nově jméno paní Pat Bartoňové-Dobenínové, manželky restituenta zámku Josefa Mariana, která se po přestěhování z USA do Nového Města nad Metují aktivně věnovala péči o zámeckou zahradu. Věříme, že si lipová alej najde mezi občany i turisty stejnou oblibu jako ostatní části zámecké zahrady a přispěje ke zvýšení atraktivity celého zámku.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře