Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Oslavy 70. výročí konce II. světové války v Novém Městě nad Metují

Oslavy 70. výročí konce II. světové války v Novém Městě nad Metují

Email Tisk PDF

novV Novém Městě nad Metují bude čtvrtek 7. května ve znamení oslav konce 2. světové války. Hlavní program bude probíhat od 17 hodin na Husově náměstí.

Mezi největší lákadla odpoledne bude bezpochyby patřit letecká exhibice akrobatického pilota Martina Šonky nad historickým Husovým náměstím. Leteckému vystoupení bude předcházet v 16.15 hodin beseda s pilotem v Městské knihovně, při které se budou moci návštěvníci zeptat na nejrůznější otázky týkající se akrobatického létání.

Martin Šonka přiletí v odpoledních hodinách a přistane na místním novoměstském letišti. Zde mít přichystáno palivo pro své letadlo Extra 2000. „Naše letiště připravilo pro pana Šonku přes 250 litrů leteckého paliva AVGAS 100 a 20 litrů nafty, které bude u nás dotankovávat. Během několikaminutového exhibičního vystoupení spotřebuje letadlo 150 litů paliva, zbývajících 100 litrů je určeno na přílet a návrat do Moravské Třebové, odkud k nám Martin Šonka přiletí. Nafta je během letu požívána na speciální kouřové efekty." přiblížil přípravy Jiří Koza, předseda novoměstského aeroklubu.

S nápadem uspořádat tuto neobvyklou akci přišel ředitel novoměstské knihovny Vladimír Růžička. „Nápad pozvat pana Šonku do Nového Města nad Metují vznikl v průběhu příprav oslav konce války, neboť je to bývalý armádní letec a chtěli jsme celou akci zvýraznit něčím skutečně zajímavým. Jsem přesvědčen, že právě pan Šonka a jeho sportovní výkon naplňují tento cíl vrchovatou měrou.", doplnil Vladimír Růžička.

Hlavním organizátorem oslav konce 2. světové války je Městská knihovna ve spolupráci s dalšími městskými organizacemi. Program se bude skládat z výstav historických zbraní, uniforem a vojenské techniky z období 2. světové války, vystoupení místního pěveckého sboru Terénní berušky ze ZŠ Krčín a mažoretek z Domu dětí a mládeže Stonožka za doprovodu Dechové Harmonie Náchod.

Nedílnou součástí oslavu bude jako každoročně také několik pietních aktů u pamětních desek obětem války ve Spech, Krčíně, Vrchovinách a na náměstí Republiky v Novém Městě nad Metují.

Celý večer vyvrcholí lampiónovým průvodem, který vyjde z Husova náměstí ve 20.30 hodin za doprovodu Dechové Harmonie Náchod a zamíří do areálu místní sokolovny, kde bude celý večer ve 21.15 h. zakončen velkolepým ohňostrojem.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře