Pátek 21.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Oslavy 70. výročí konce II. světové války v Novém Městě nad Metují

Oslavy 70. výročí konce II. světové války v Novém Městě nad Metují

Email Tisk PDF
seznam článků
Oslavy 70. výročí konce II. světové války v Novém Městě nad Metují
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

os3V Novém Městě nad Metují byl čtvrtek 7. května ve znamení oslav konce 2. světové války. Hlavní program začal odpoledne na Husově náměstí a mezi největší lákadla odpoledne patřila letecká exhibice akrobatického pilota Martina Šonky nad historickým Husovým náměstím. Leteckému vystoupení předcházela beseda s Martinem Šonkou v Městské knihovně, při které se návštěvníci ptali na nejrůznější otázky týkající se akrobatického létání.

Součástí akce byla také výstava historických zbraní, uniforem a vojenské techniky z období 2. světové války. Zúčastnili se jí členové tří klubů vojenské historie - Klub vojenské historie Dobruška, NS 82 Březinka a KS 20 Pláň.

"Návštěvníci si mohli prohlédnout uniformy a výzbroj Spojenců, ale i zbraně nacistické. K vidění byly uniformy amerických i ruských vojáků nebo uniformy vojáků německých jednotek SS. Součástí výstavy byla rovněž ukázka nejrůznějšího vojenského vybavení a byly zde k vidění takové rarity jako těžký vojenský kulomet nebo kompletně vybavený vojenský kufřík, který mimo jiné obsahoval leštidlo na boty či holící potřeby," uvedl Vladimír Růžička, ředitel Městské knihovny.

Velký potlesk sklidil koncert místního pěveckého sboru Terénní berušky ze ZŠ Krčín. Vystoupily také mažoretky z Domu dětí a mládeže Stonožka za doprovodu Dechové Harmonie Náchod a hudební skupina Relax band. Nedílnou součástí oslav bylo jako každoročně několik pietních aktů u pamětních desek obětem války ve Spech, Krčíně, Vrchovinách a na náměstí Republiky v Novém Městě nad Metují.

Večer městem prošel jako každoročně lampiónový průvod, který vycházel z Husova náměstí ve 20.30 hodin. Součástí průvodu bylo i položení květin u pomníku padlých na náměstí Republiky, kde starosta města Petr Hable ve svém projevu vzpomenul průběh konce války v Novém Městě nad Metují. Na závěr zazněla státní hymna a slavnostní salva na počest padlých hrdinů.

Za doprovodu Dechové Harmonie Náchod zamířil lampiónový průvod do areálu místní sokolovny, kde byl celý večer zakončen ohňostrojem.

"Celou akci hodnotím jako nadmíru vydařenou a rád bych poděkoval všem organizátorům, především pak řediteli Městské knihovny Vladimíru Růžičkovi, který s nápadem uspořádat ji v takto velkém stylu přišel. Velmi milou zprávou pro všechny organizátory je i návštěvnost – oslav konce války v Novém Městě nad Metují se zúčastnilo přes 3 500 návštěvníků!," zhodnotil akci starosta Petr Hable.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře