Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Odkaz Josefa Krapky Náchodského připomíná revitalizovaný památník na Pavlišově

Odkaz Josefa Krapky Náchodského připomíná revitalizovaný památník na Pavlišově

Email Tisk PDF
seznam článků
Odkaz Josefa Krapky Náchodského připomíná revitalizovaný památník na Pavlišově
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Všechny strany

oV úterý 13. října 2015 byl v příměstské části Náchoda - na Pavlišově - slavnostně otevřen revitalizovaný památník Josefa Krapky Náchodského.

Básník, novinář, spisovatel a politik Josef Krapka Náchodský se narodil v roce 1862 právě na Pavlišově a v 80. letech minulého století byl na místě jeho rodného domku zbudován památník. Současná revitalizace památníku spočívala především v dotvoření okolí památníku do parkové úpravy a zvýšení jeho informační hodnoty. Své umístění zde našla originální informační tabule doplněná o stručné cizojazyčné mutace.

Slavnostní ceremonie se zúčastnili předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček, starosta Náchoda a poslanec Parlamentu ČR Jan Birke, místostarosta Náchoda Tomáš Šubert, náchodský radní Mirek Brát, člen rady statutárního města Prostějov Josef Augustin, ekonomický ředitel společnosti WIKOV Jaroslav Vít, obchodní ředitel společnosti WIKOV Josef Kašpar a další hosté.

Kromě slavnostních projevů zazněly v průběhu ceremonie ukázky veršů i prózy Josefa Krapky Náchodského a v neposlední řadě i citace z textu Památce přítele autora Josefa Svatopluka Machara, který tento literát věnoval památce Josefa Krapky Náchodského. Uměleckého přednesu a recitace se úspěšně zhostili studenti Jiráskova gymnázia v Náchodě.

"Naším cílem bylo prostřednictvím revitalizace proměnit památník na místo zastavení na kulturní a historické trase Náchodskem. Velmi mě potěšila široká podpora, které se projektu revitalizace dostalo od soukromých osob a institucí. Více než 50 procent nákladů na revitalizaci se podařilo shromáždit ze zdrojů vně náchodské městské pokladny. Areál památníku se nyní proměnil v kultivovaný společenský prostor, kde nechybí originální lavička a další mobiliář. Virtuální reflexí památníku je stručná webová prezentace, která dokumentuje vznik vize proměny celého místa, průběh stavebních prací, detailněji přibližuje osobnost Josefa Krapky Náchodského i prostřednictvím historických fotografií a dalších dokumentů. Odkaz na prezentaci naleznete na úvodní straně náchodského městského webu – odkaz má podobu samostatného baneru, na kterém je umístěna mědirytina portrétu Josefa Krapky od náchodského akademického malíře Jiřího Kodyma. Prezentaci lze spustit i prostřednictvím tzv. QR kódu na info tabuli u památníku. Samostatná adresa prezentace je www.krapka.mestonachod.cz ," vysvětluje radní Mirek Brát, který je jedním z hlavních iniciátorů proměny Krapkova památníku do aktuální podoby.

"Těší mě, že se díky tomuto nápadu podařilo připomenout dalšího významného náchodského rodáka a současně zkrášlit část příměstské části Náchoda. A to nejen pro obyvatele Pavlišova, ale i návštěvníky, kteří zavítají na nedalekou rozhlednu a mohou u památníku J. Krapky nyní najít příjemné místo k zastavení," dodal náchodský starosta Jan Birke.

Revitalizace památníku Josefa Krapky Náchodského na Pavlišově proběhla s finanční podporou těchto subjektů a osob: Město Náchod, Královéhradecký kraj, Martin Wichterle (předseda představenstva WIKOV industry a pravnuk Josefa Krapky Náchodského), Město Prostějov, Jan Hamáček – předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Jan Birke - starosta Náchoda a poslanec Parlamentu ČR, Miroslav Poche – člen Evropského parlamentu, Mirek Brát – člen náchodské městské rady.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře