Pátek 12.červenec 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Nový bezdrátový rozhlas v Červeném Kostelci je plně v provozu

Nový bezdrátový rozhlas v Červeném Kostelci je plně v provozu

Email Tisk PDF
seznam článků
Nový bezdrátový rozhlas v Červeném Kostelci je plně v provozu
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

roz1Plný provoz nového místního rozhlasu založeného na bezdrátové technologii odstartovala – jako tradičně první středu v měsíci – zkouška sirén. Nový systém za 25 milionů korun, jehož spuštěním bylo završeno šestileté snažení tří dobrovolných svazků obcí, je napojen na centrálu integrovaného záchranného systému v Hronově a zajistí tak větší bezpečí občanů.

Varovný vyrozumívací systém – místní rozhlas – byl předán do užívání městu Červený Kostelec dne 30. listopadu 2013. Ještě předtím bylo na sloupy veřejného osvětlení ve městě a okolí nainstalováno 107 nových amplionů.

Nový varovný systém nabízí řadu výhod. Je, zjednodušeně řečeno, ovládán bezdrátovou technologií a je propojen s integrovaným záchranným systémem, jehož centrála pro náchodský region sídlí v Hronově. Moderní technologie nejenže nepotřebují "dráty", ale umožní také ovládat jen tlampače v jednotlivých ohrožených či jinak informačně kompetentních oblastech.

Spojit se s ampliony ale nemusí pouze centrála integrovaného záchranného systému, ale také městský úřad, mobilní hlásič, a dokonce deset vybraných mobilních telefonů. Zmíněný mobilní hlásič užívá městská policie a jedná se o energeticky nezávislou vysílací jednotku pro případ živelních pohrom. Výhodné je také to, že v případě výpadku elektřiny vydrží ampliony vysílat 72 hodin na vlastní zdroj.

Zřízení nového systému je výsledkem dlouholeté práce, při níž byly hledány možnosti financování a bylo vytipováno území, pro které se systém bude zajišťovat. V roce 2012 se diskuze ustálily na pokrytí území tří dobrovolných svazků obcí (DSO Úpa, DSO mezi Úpou a Metují a DSO Jestřebí Hory) pro 24 obcí.

O dotaci byl požádán fond životního prostředí. Celkově se jednalo o zakázku za 25 milionů korun s dotací ve výši 90 %. Investorem celé akce byl DSO Úpa. Jako dodavatelé celé zakázky byly vybrány na základě výběrového řízení tyto firmy: Colsys s.r.o. a Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. S každou zúčastněnou obcí byla sepsána smlouva o poskytnutí vlastních podílů za technologie dodané na jejich území. Pro Červený Kostelec se jednalo o cca 3 600 tisíc korun s vlastním podílem ve výši cca 537 tisíc korun.

Vzhledem k tomu, že se jedná o technologicky nové zařízení, obsluha se s ním bude v nejbližších několika dnech seznamovat. Prosíme proto o shovívavost v případě přehmatů obsluhujících osob. Zároveň také prosíme o spolupráci při dolaďování hlasitosti amplionů (nahlaste číslo sloupu veřejného osvětlení, na kterém jsou hlásiče) a v případě jejich nefunkčnosti.

Foto Jaroslav Kordina, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře