Úterý 27.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Nový autobusový terminál v Náchodě doplní rekonstruovaná nádražní budova

Nový autobusový terminál v Náchodě doplní rekonstruovaná nádražní budova

Email Tisk PDF
seznam článků
Nový autobusový terminál v Náchodě doplní rekonstruovaná nádražní budova
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

budova ČD - vizualizaceVíce než rok po dokončení výstavby nového autobusového terminálu v Náchodě se zahájení rekonstrukce dočkala i výpravní budova železniční stanice.

Dvoupodlažní podsklepený objekt s mansardovou střechou a perónním přístřeškem pochází již z roku 1895 a jeho oprava byla žádoucí nejen s ohledem na stáří budovy a nekoncepční úpravy provedené v druhé polovině 20. století, ale především z důvodu nutnosti zajištění komfortního prostředí pro cestující.

Zázemí pro cestující tvoří vestibul stanice s osobními pokladnami a drobnými komerčními prostory; v dalších nadzemních částech budovy jsou nocležny, služební prostory a čtyři byty. Palčivým tématem se stala otázka WC pro veřejnost. To původní ustoupilo výstavbě terminálu a je dočasně nahrazeno mobilním, jež zajistilo a provozuje město Náchod od roku 2014. Tehdy byla dokončena výstavba autobusového terminálu a jeho přístřešek tak těsně přiléhá k uliční fasádě nádražní budovy.

Celková rekonstrukce budovy železniční stanice umožní i dispoziční změny, výměnu dožilých výplní otvorů, oken, rekonstrukci všech inženýrských sítí, zateplení a úpravy povrchů tak, aby přínosem byla také úspora energií, zlepšení služeb a komfort pro cestující. Projekt pro rekonstrukci budovy je vypracován od roku 2012. Stavba má platné stavební povolení od června 2013, v tu dobu již byly provedeny práce, které by později kolidovaly s výstavbou terminálu.

Náchodští chtěli rekonstrukci už se stavbou terminálu

"Už při tvorbě projektu přestavby nádraží v Náchodě byl ze strany Českých drah kladen důraz na spolupráci s městem, potřebovali jsme zajistit provázanost chystané rekonstrukce výpravní budovy ČD s přípravou stavby nového terminálu autobusové dopravy," uvedl Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a náchodský zastupitel.

K rekonstrukci nádražní budovy ještě před zahájením stavby terminálu však bohužel nedošlo. "Proto jsem velmi rád, že dnes už je oprava v plném proudu a naplnila se tak slova premiéra, který při slavnostním dokončení stavby v červenci 2014, uvedl, že věří, že k opravě dojde v dohledné době a město Náchod tak bude mít kompletní komfortní dopravní terminál," dodal starosta Náchoda a poslanec Parlamentu ČR Jan Birke.

V rámci přípravy terminálu tehdy došlo k demolici WC a části perónního přístřešku, úpravě kanalizačních a vodovodních přípojek, izolaci obvodových stěn v části styku s plochami terminálu, regulaci stávajícího výměníku a také opravě fasády západního štítu budovy. To vše v hodnotě 2,3 milionu korun. Pro umožnění realizace terminálu také ČD odprodaly část svých pozemků a rovněž byla provedena demolice některých drobných objektů.

Práce probíhají za plného provozu

Národní dopravce však v případě náchodského nádraží nerezignoval na potřebu zlepšení stavu budovy. "Jsme si vědomi, že potřebnou opravou výpravní budovy dojde k jejímu funkčnímu propojení s terminálem a zajištění lepšího informování a odbavení cestujících, proto frekventovanému náchodskému uzlu věnujeme pozornost," uvedl Michal Štěpán, člen představenstva zodpovědný za úsek osobní dopravy. Toho detailněji doplňuje František Bureš, jenž je v představenstvu zodpovědný za techniku, servis a majetek: "Celý projekt je z hlediska organizace výstavby rozdělen na šest etap a my nyní realizujeme ty části stavby, které ocení náš zákazník nejvíce. Jedná se o úpravy odbavovacích prostor, výstavbu nového WC a také zázemí pro komerční provozovny, aby se zde cestující mohli občerstvit."

Na probíhající fázi úprav již zjara ČD vyčlenily částku téměř 19 milionů korun, což je skoro polovina celkového rozpočtu projektu rekonstrukce, přičemž dojde i na příslušné inženýrské sítě. V následné etapě by měl být řešen perónní přístřešek a plášť budovy, včetně oken a dveří. Všechny práce nyní probíhají za plného provozu a jsou provázané z hlediska všech technologických prvků (sítě, vytápění, odpady, aj.). Za koordinaci činností odpovídá místně příslušná Regionální správa majetku Hradec Králové v čele s ředitelem Václavem Fikrem. Dokončení nyní realizované etapy prací schválený harmonogram předpokládá počátkem srpna 2016.

"Je velmi dobrou zprávou, že České dráhy na stav nádraží v Náchodě nerezignovaly a během příštího léta tak budou mít občané i návštěvníci našeho města dokončeno moderní propojení dopravního terminálu veřejné dopravy. Odbavovací a čekárenské prostory i slíbené sociální zařízení v upravené nádražní budově náš dopravní terminál velmi potřebuje," dodal starosta Jan Birke.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře