Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Nové Město nad Metují má díky místním horolezcům svůj vlastní ledopád

Nové Město nad Metují má díky místním horolezcům svůj vlastní ledopád

Email Tisk PDF
seznam článků
Nové Město nad Metují má díky místním horolezcům svůj vlastní ledopád
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

ledopad his 2017 03 2Pokud to zimní teploty umožňují, "vyrábějí" od roku 2010 novoměstští horolezci v lezecké oblasti HIS jen kousek od historického centra Nového Města nad Metují umělý ledopád, který využívají k tréninku lezení na kolmém ledu.

Vytvoření ledové krásy ovšem není věcí jednoduchou a vyžaduje každodenní péči. "Voda na ledopád je přiváděna zakopanou a zaizolovanou hadicí a čerpadlem přímo z řeky Metuje. Nahoře je rozváděna po malých pramíncích na celou šířku stěny. Tvorba ledopádu vyžaduje minimálně dvakrát za den přijet na místo, zkontrolovat a upravit pramínky tak, aby voda správně tekla a nezamrzala. Je to docela kumšt, udělat takový ledopád," vysvětluje Petr Hacker z horolezeckého oddílu, který ledopád vytváří s ostatními nadšenci z oddílu v prostoru jejich lezeckého areálu zvaný HIS.

"Během uplynulých sedmi let jsme vychytali způsob, jakým efektivně a v co nejkratším čase ledopád vytvořit," uvedl Petr Hacker a dodává: "Například v roce 2012, kdy nám pomohly i výjimečně stálé a silné mrazy, vznikla opravdu parádní ledová stěna a navíc 15 metrů vysoký ledový sloup. Od té doby se už něco podobného nepodařilo vytvořit a byla i taková zima, že nebylo možné namrazit ani malý rampouch. Velmi dobrých podmínek jako v roce 2012 jsme se dočkali až nyní, kdy déletrvající lednové mrazy umožňují trvalé ledování. Za těchto podmínek jsme schopni připravit ledopád k lezení za 3 dny a pak jej stále udržovat v provozuschopném stavu s možností dalšího zvětšování."

Lezení s cepíny má v Česku jen minimum přirozených přírodních lokalit, a tak jsou novoměstští horolezci jedni z mála, kteří toto "ledolezení" nabízejí na uměle vytvořeném ledopádu. To umožňuje bezpečný trénink techniky lezení v kolmém ledu, což se pak zúročí při vážnějším lezení v horských terénech.

"Ledopád je určen především horolezcům ze spolku HOVRCH, i další zájemci však mají umožněn přístup s přítomností člena spolku. Lezení na ledopádu je podmíněné striktním dodržováním daných pravidel," upozorňuje případné zájemce o lezení Petr Hacker.

Lezecká oblast se nachází kousek od centra města, ale přitom v klidném, tichém a útulném prostředí. Novoměstské skály tvoří přerušovaný pás okrajových stěn podél řeky Metuje, který se táhne od zříceniny hradu Výrov až po Krčín. Pro lezeckou činnost je z důvodu pevnosti skal využíván úsek cca 400 m v oblasti Na Popluží. A malé poučení závěrem - z geologického pohledu je oblast tvořena jílovci, též označovanými jako opuka.

Podrobnosti o provozu jsou zveřejněny na stránkách www.hovrch.info .

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře