Úterý 27.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Noc kostelů v Červeném Kostelci opět navštívily stovky lidí

Noc kostelů v Červeném Kostelci opět navštívily stovky lidí

Email Tisk PDF
seznam článků
Noc kostelů v Červeném Kostelci opět navštívily stovky lidí
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Všechny strany

noc1Již tradiční akce Noc kostelů, která zve věřící i nevěřící do kostelů za společenskými událostmi a do jinak nepřístupných sakrálních prostor, přilákala do dvou církevních chrámů v Červeném Kostelci v pátek 23. května stovky lidí. Větší ohlas měl program v kostele sv. Jakuba Většího, ale řada lidí si našla cestu i do Žižkova sboru. Oproti původnímu plánu se akce protáhla až zhruba do půl dvanácté.

Noc kostelů v Červeném Kostelci nabídla v kostele sv. Jakuba Většího pestrý program – akce byla zahájena v 17 hodin svatou mší, od 18 hodin se chrámovou lodí nesly libé zvuky červenokosteleckého symfonického orchestru, jehož výkon ocenil plný kostel potleskem vestoje. O hodinu později jsme vyslechli velmi zajímavou přednášku českých vrtařů studní na Haiti a poté se před publikum, které již kvůli dešti nekorzovalo mezi body programu před kostelem, ale zůstávalo uvnitř budovy, postavili mladí zpěváci a hudebníci říkající si Maestro Virtuoso. Jejich sakrální program sklidil bouřlivý a dlouhotrvající potlesk. Následoval historický dokument o opravách kostela komentovaný P. Petrem Kubantem, koncert Ludmily Klugarové (varhany) a Jany Šimkové (violoncello) a závěrečné ztišení a adorace spojená s modlitbou za město – to již bylo vzhledem k posunům některých bodů programu zhruba půl dvanácté.

V kostele Církve čs. husitské jsme se mohli nejdříve podívat na pohádku loutkového divadla a poté si prohlédnout fotografie duchovních památek česko-polského příhraničí a poslechnout si komentář jednoho z jejich autorů Oldřicha Nermutě. Následně nám představil kostelní varhany namísto nemocného Tomáše Hájka farář David Smetana a večerní program vyvrcholil varhanním koncertem varhaníka, cembalisty a hudebního pedagoga Jaroslava Nepilého a modlitbami s písněmi z Taizé.

Vyjma tohoto programu nabídly obě církve ještě doplňkový program, v němž jsme mohli navštívit normálně nepřístupné prostory. Na náměstí jsme tak mohli např. vylézt do kostelní věže, čehož využilo velké množství návštěvníků akce, v kostele Církve čs. husitské jsme si mohli zazvonit na kostelní zvon atp. V předsálí Žižkova sboru také byla k vidění výstava popisující protinacistický odboj Církve čs. husitské.

Akce do kostelů opět přilákala stovky lidí – věřících i nevěřících –, kteří odcházeli spokojeni a obohaceni o hodnotné zážitky a vědomosti. "Bylo velmi zajímavé podívat se tam, kam se normálně nedostaneme, a prohlédnout si tak komplikovaný nástroj," zhodnotila jedna z návštěvnic konkrétně prohlídku kůru s varhanami v Žižkově sboru, "příště přijdeme určitě zase," dodala. Celorepubliková akce Noc kostelů tak evidentně má svůj smysl.

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře