Středa 19.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Náchodští zastupitelé schválili deset heren ve městě

Náchodští zastupitelé schválili deset heren ve městě

Email Tisk PDF

mat

Náchodští zastupitelé schválili těsnou většinou jediného hlasu nové znění vyhlášky, kterou se stanoví místa, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry. Nová vyhláška umožňuje fungování deseti hernám na území Náchoda.

"Pro nás je velmi složité na jednu stranu přispívat a v podstatě držet při životě organizace a sportovní kluby, které potřebné dotace na svůj provoz získávají právě skrze město z výnosů z hazardu. Na druhé straně ani já osobně, ani mí kolegové ze čtyřkoalice, nejsme nadšeni z pravidel, které nám nastavuje stát, kdy říká, chcete peníze na sport - neomezujte ve svých městech herny – jiné finanční prostředky vám neposkytneme. Dobře se k tomuto tématu vyjádřil například i kolega zastupitel Pavel Bělobrádek," komentoval situaci starosta města Jan Birke.

Město během posledních dvou let plně zlikvidovalo mechanické herní automaty, které samo povolovalo, což přineslo i snížení příjmů města na poplatcích asi o 3 milióny korun.

"V roce 2011 před zahájenou regulací, byla herní zařízení v celkem 33 provozovnách. Po přijetí nové vyhlášky budou povolena pouze v 10 objektech, to představuje pokles o 70 %," upřesnil radní a představitel náchodské Čtyřkoalice Karel Petránek a dodal: "Musíme si ale uvědomit, že naším rozhodnutím o snížení počtu heren přijde také celá řada lidí o zaměstnání nebo příjmy z pronájmu a dalších poskytovaných služeb. Na úkor několika psychicky nevyrovnaných jedinců, kteří svoji hráčskou vášeň nejsou schopni udržet na rozumné úrovni, tak negativně zasáhneme do života desítek normálních lidí."

Jiný názor mají odpůrci hazardu v Náchodě. "Náchodští zastupitelé již dvakrát rozhodli o tom, že chtějí nulovou toleranci hazardu. Městská rada přesto doporučuje zastupitelstvu, aby své rozhodnutí změnilo a umožnilo existenci asi jedenácti hernám," uvedlo ještě před zasedáním zastupitelstva ve svém prohlášení občanské sdružení Sbor dobrovolných občanů.

"Návrh vedení města je naprosto nepochopitelný. Zastupitelstvo jednoznačně vyjádřilo svou vůli již dvakrát a město je navíc ve skvělé ekonomické kondici, takže argumenty o finančním přínosu nemohou obstát," řekl zastupitel za Nezávislé a Zelené Jan Ježek.

Nezisková organizace Občané proti hazardu rozhodnutí zastupitelstva na svém facebookovém serveru rozčarovaně komentovala: Na pondělním jednání náchodského zastupitelstva bylo nejzvláštnější, že s výjimkou starosty ani jeden ze 14 zastupitelů, kteří obrátili o 180 stupňů a rozhodli se hazard v Náchodě podpořit, nikdo necítil nejmenší potřebu svou zásadní změnu postoje vysvětlit, obhájit před občany, slovem se zmínit. Nic. Prostě si jen počkali a pak to disciplinovaně odsouhlasili."

"Souhlasím, že "výnosy" z provozu heren jsou nepodstatné v poměru s problémy, které hazard přináší obecně. Ale i tady platí, že "jak pro koho nepodstatné". Denně nás chodí žádat zástupci různých sdružení, spolků a sportovních klubů o příspěvky na činnost a je rozhodně nezajímá, odkud se tyto prostředky vezmou, hlavně když budou," vysvětlil rozhodnutí místostarosta Tomáš Šubert.

"Pro mě je samozřejmě toto téma spojené s liberálním přístupem k podnikání i individuální odpovědností, kterou má každý nad svým přístupem k životu. Použití výnosů ze sázek na podporu sportovních a jiných obecně prospěšných aktivit v lokalitě města považuji za přijatelný kompromis. Přijetí této vyhlášky chápu jako rozumný akt, který upřednostňuje střízlivé uvažování před přemrštěným populismem," řekl náchodský radní a lídr TOP 09 v rámci náchodské čtyřkoalice Aleš Cabicar.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře