Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Náchodské "šraňky" se vrátí do města

Náchodské "šraňky" se vrátí do města

Email Tisk PDF
seznam článků
Náchodské "šraňky" se vrátí do města
Strana 2
Všechny strany

srankyListopadová petice náchodských občanů za návrat kultovních šraněk byla úspěšná jen částečně. Unikátní mechanické závory se sice do města vrátí, bohužel však ne na své předchozí působiště.

Mechanické ručně ovládané závory s výpletem PZM 2 zmizely z přejezdu u náchodského nádraží v polovině října. Záhy inicioval zastupitelský klub Nezávislých, Pirátů a Zelených petici, která žádala jejich zpětnou instalaci na původní místo.

"Petice rezonovala mezi občany i médii a přes časově velmi omezený prostor pro sběr podpisů se jich povedlo nashromáždit několik stovek. Souběžně jsme iniciovali jednání se Správou železniční dopravní cesty, se kterým nám pomáhal i kolega Jiří Prokop ze zastupitelského klubu ANO 2011 a pan starosta Birke," uvedla iniciátorka petice a opoziční městská zastupitelka Mgr. Denisa Pokorná.

"Původní šraňky nakonec Náchod od SŽDC odkoupí, bohužel se je už ale nepovede instalovat na jejich původní místo tak, jak jsme navrhovali. Znamenalo by to předělat celou projektovou dokumentaci rekonstrukce přejezdu a na to už je nyní příliš pozdě. Je ovšem smutné, že ani ze strany železniční správy ani ze strany vedení města nebyla vůle řešit problém včas, tedy když se celý projekt navrhoval a plánoval se například nový tunel pod tratí z Poštovní do Janáčkovy ulice," lituje zastupitel Michal Kudrnáč.

"Kam šraňky tentokrát přijdou, zatím není jisté. Pan starosta mluvil o tom, že by mohly být hned vedle původního místa naproti dřevěnému objektu medvědů. Určitě by ale jejich umístění měla projednat a důkladně zvážit i Komise pro záměry města, aby se šraňkami bylo naloženo důstojným způsobem," zamýšlí se člen kulturní komise a další z členů petičního výboru Tomáš Unger.

"Není to výsledek, v jaký jsme doufali. Pokud závory nebudou na původním místě, změní se v pouhou atrapu. I tak je to ovšem alespoň částečný úspěch a mnohem lepší výsledek, než kdyby zmizely někde ve šrotu. Do budoucna je plánovaná rekonstrukce náchodského nástupiště. Třeba bude u této příležitosti možné vyjednat, aby se vrátily na své původní místo. Bude ale třeba protentokrát jednat včas a aktivně a udržet šraňky v takovém stavu, aby jejich zpětná montáž byla možná. O to se pokusíme co nejvíce zasadit," uzavírá Pokorná.

Rekonstrukce nástupiště je plánována v horizontu příštích několika let. Autoři petice mají v úmyslu iniciovat jednání o nové podobě náchodského nástupiště co nejdříve s tím, že zpětná instalace šraňků na jejich původní místo bude jedním z velmi důležitých témat.

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře