Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Náchodské sdružení Dokořán se otevírá nové spolupráci, mění design a slaví 20. výročí

Náchodské sdružení Dokořán se otevírá nové spolupráci, mění design a slaví 20. výročí

Email Tisk PDF

dokoranObčanské sdružení DOKOŘÁN v Náchodě pomáhá dětem ve věku 6 až 18 let, jejichž rodiny se ocitly na sociálním okraji společnosti díky nepříznivé životní situaci. Sdružení bylo založen v roce 1995 a letos slaví 20. výročí svého působení v Náchodě. Navázalo také aktivní a velice perspektivní spolupráci se Základní školou T.G. Masaryka v Bartoňově ulici. A aby toho nebylo málo, pracuje se na novém designu webu.

Občanské sdružení DOKOŘÁN poskytuje sociální služby a realizuje volnočasové aktivity a programy pro děti mezi 6. a 18. rokem a díky tomu je provází obdobím dospívání, které je pro děti tak důležité. Sdružení má svůj vlastní sociálně aktivizační projekt ARCHA. Právě ten řeší problém rodin, které se nacházejí v nepříznivé životní situaci a díky němu mohou negativně ovlivnit život svých dětí. Projekt Archa řeší problémy dětí a jejich samotných rodin ve směru nízké podpory vzdělávání, špatné finanční situace, záškoláctví, dlouhodobá nezaměstnanost, diskriminace, šikana, pohlavní zneužívání, užívání návykových látek, absence pozitivních vzorů mládeže a řeší například i problematiku sociálně vyloučené lokality a života v ní.

Sdružení navázalo spolupráci se Základní školou T.G. Masaryka v Náchodě a díky skvělému přístupu z řad učitelů i vedení školy jsou znát první výsledky. Spolupráce konkrétně funguje na bázi "zájmu". To znamená, že pracovník z o.s. DOKOŘÁN kontaktuje učitele ZŠ a ten pracovníkovi přesně definuje žákův problém a kde je potřeba více zapracovat. Následně pracovník o.s. DOKOŘÁN pomůže žákovi s doučováním, informuje rodinu a celkově se lépe připraví na možné a konkrétní problémy s žákem o kterých zpětně informuje školu. Tudíž dochází k oběhu ucelených informací, které slouží lépe rodině, škole i občanskému sdružení a tento celek pomáhá nejvíce dítěti samotnému.

"Ze spolupráce se sociální službou Archa občanského sdružení Dokořán máme radost, ale přiznávám, je to náročné. Pečlivě sledujeme žáky ve snaze jim pomoci a díky tomu zlepšit jejich budoucí život. První výsledky nám ukazují efektivitu a to je velký důvod proč v započaté práci pokračovat," říká zástupkyně ředitele ZŠ T.G. Masaryka v Náchodě Mgr. Jana Žaludová.

Novinkou v tomto projektu jsou pravidelné schůzky žáka, rodiny, třídního učitele a sdružení samotného. Hodnotí se, co se žákovi povedlo a co tak povedené již nebylo a rovnou se vytvoří plán, jak dítěti nejlépe a nejrychleji pomoci. "Bonusem je měsíční rekapitulace se zástupkyní ředitele. Momentálně spolupracujeme s 16ti rodinami. Máme radost, že se dětem vrací sebevědomí a motivace a že už ve třídách nejsou za outsidery," říká vedoucí sociální služby Archa Bc. Michaela Pišlová.

K 20. výročí si občanské sdružení DOKOŘÁN nadělí nový design webových stránek a krásná nová loga. Připravuje se facebookový profil sdružení i fotografická kampaň. Dodělávají se také nové strategické cíle, které odstartují s nadcházejícím rokem. "Ano, ve sdružení proběhne hodně změn. V pozitivním slova smyslu. Máme také v plánu zářijové překvapení v podobě kulturní akce, která by měla udělat radost všem náchoďákům, ale prozatím je to překvapení, takže nepředbíhejme," dodává Michaela Pišlová.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře